Hokej: Sosnowieccy Słowacy rozbili GKS Tychy

Zagłębie wygrało dzięki świetnej i skutecznej grze drugiego ataku złożonego ze Słowaków.
Martin Opatovsky, Anton Lezo i Josef Kohut zdobyli wszystkie gole dla swojej drużyny, dobitnie demonstrując, jaka jest różnica pomiędzy polskim i słowackim hokejem. Szybcy i dobrze wyszkoleni, byli nieuchwytni dla obrońców z Tychów. Gdyby nie dobra gra w bramce Arkadiusza Sobeckiego, sosnowiczanie mogliby po dwóch tercjach wygrywać znacznie wyżej. Z gry swoich kolegów był zadowolony bramkarz Zagłębia Tomasz Jaworski, który we wtorek przeszedł artroskopię lewego kolana i na razie oczywiście nie gra. - Czuję się już dobrze. Zresztą, jak może być inaczej, skoro wygrywamy - uśmiechał się w przerwie po drugiej tercji, oparty o kule. Do Katowic, gdzie odbył się mecz, Jaworski przyjechał z synem Jakubem, karlikiem Polonii Bytom.

W ostatniej tercji, duży talent pokazał zmiennik Jaworskiego, młody Tomasz Dzwonek. Goście prowadzili już 3:0 i wydawało się, że łatwo wygrają. Wówczas do ataku rzucili się tyszanie i po strzałach z dystansu Piotra Sarnika i Tomasza Proszkiewicza doprowadzili do stanu 2:3. W ostatnich minutach gospodarze grali z przewagą dwóch hokeistów, ale Dzwonek nie dał się już pokonać. - To był mój najtrudniejszy mecz w karierze. Cieszę się, że po raz trzeci bronię i po raz trzeci wygrywamy kolejny mecz - promieniał. Pomimo dobrej gry, Dzwonek nie jest pewny swojej pozycji, bo Zagłębie ciągle szuka bramkarza. Od tygodnia w Sosnowcu trenuje Amerykanin polskiego pochodzenia Adam Kubalski. Zagłębie zrezygnowało natomiast z pozyskania gracza Unii Oświęcim Wojciecha Szałaśnego.

Tyszanie nie mogli odżałować, że w trzeciej tercji nie zdołali zdobyć trzeciego gola i doprowadzić do dogrywki (krążek po strzale Błażeja Salamona trafił w słupek). - Zabrakło nam szczęścia i tyle - żałował Piotr Sarnik. Goście po dwóch dobrych tercjach, w trzeciej zagrali bardzo słabo - To jest kolejny mecz, w którym dobrze gramy przez dwie tercje, a w trzeciej robimy bałagan. Nie wiem, dlaczego tak się dzieje - dziwił się Oktawiusz Marcińczak, obrońca Zagłębia. Z gry swojej drużyny był jednak zadowolony Josef Zavadil - szkoleniowiec Zagłębia. - Powiedziałem chłopakom, że przez dwie tercje nie tylko zagrali dobrze, ale i bardzo rozważnie - chwalił swoich hokeistów słowacki trener.

Poziom meczu chwalił też były szkoleniowiec GKS-u Wojciech Matczak, który niedawno był w Pradze na meczu pokazowym drużyn NHL (oglądało go 18 000 kibiców). - Po tym, co zobaczyłem w Pradze, mogę powiedzieć, że poziom naszej ligi nie jest wcale taki zły. W NHL-u hokej to po prostu zdecydowanie większy show z piękną oprawą - stwierdził Matczak. Wychodzący wczoraj z meczu kibice, natknęli się na Piotra Rubika, który akurat miał w Spodku koncert. Wzięli parę autografów.

GKS Tychy 2 (0, 0, 2)

Pol-Aqua Zagłębie Sosnowiec 3 (2, 0, 1)

Bramki: 0 : 1 Opatovsky - Lezo - Marcińczak (2.), 0 : 2 Kohut - Lezo (16.), 0 : 3 Kohut - Opatovsky - Lezo (45.), 1: 3 Sarnik - Proszkiewicz - Krzak (48.), 2 : 3 Proszkiewicz (52.)

GKS: Sobecki; Gonera - Baranowski, Mejka - Majkowski (2), Kotlorz - Jakes; Bacul - Parzyszek - Wołkowicz , Bagiński (4) - Garbocz (2) - Woźnica, Salamon (2) - Proszkiewicz - Sarnik oraz Krzak (2).

Zagłębie: Dzwonek; Dronia (2) - Marcińczak, Kuc - Duszak, Wilczek (2) - Piotrowski; Bernat - T. Da Costa - Antonović; Opatovsky - Lezo - Kohut (2), Ślusarczyk - Biela (2) - Oravec, M. Kozłowski (2) - T. Kozłowski - Podsiadło oraz Pawlak (2).

Kary: 12 - 2, Widzów: 250

Pozostałe mecze:

Polonia Bytom 1 (0, 1, 0)

Akuna Naprzód Janów 7 (0, 4, 3)

Bramki: 0:1 Lauko (21.), 0:2 Klaczansky (27.), 1:2 Kuźniecow (29.), 1:3 Koszowski (32.), 1:4 Wojtarowicz (37.), 1:5 Klisiak (41.), 1:6 Lauko (59.), 1:7 Kowalówka (59.).

Kary: Polonia - 18, Naprzód - 10 minut. Widzów: 150.

JKH GKS Jastrzębie 3 (1, 1, 1)

Wojas Podhale Nowy Targ 1 (1, 0, 0)

Bramki: 1:0 Lipina (9.), 1:1 Malasiński (19.), 2:1 Pavlaczka (38.), 3:1 Zdrahal (57.).

KH Sanok - TKH Nesta Toruń 5:3 (1:0, 2:1, 2:2), Energa Stoczniowiec Gdańsk - Comarch Cracovia Kraków 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)