Sport.pl

Alessandro Petacchi nie obroni tytułu

Włoch Alessandro Petacchi nie będzie miał okazji obronić tytułu w startującym za tydzień wyścigu Paryż - Tours, bo nie poddał się badaniom antydopingowym
W zeszłym roku Międzynarodowy Związek Kolarski (UCI) wraz z międzynarodową agencją antydopingową WADA zainicjowały program tzw. biologicznego paszportu, czyli pobierania od kolarzy próbek krwi, które mają być porównywane z pobieranymi w czasie testów antydopingowych. Jednak zespół Włocha LPR Brakes nie przystąpił do programu i z tego powodu został wykluczony z wyścigu. Amaury Sport Organisation (ASO), organizator wyścigu Paryż - Nicea, wykluczyła również dwa inne zespoły.

Petacchi to jeden z najbardziej utytułowanych kolarzy ostatnich lat, wielokrotnie wygrywał etapy Tour de France i Giro d'Italia. Z LPR Brakes podpisał kontrakt w sierpniu tego roku, po rocznej dyskwalifikacji za doping w czasie Giro d'Italia w 2007 r.

ASO jest jednocześnie organizatorem Tour de France. W zeszłym tygodniu w firmie doszło do zmiany kierownictwa. Patrice'a Clerca uchodzącego za twardego przeciwnika dopingu zastąpił 32-letni Jean-Etienne Amaury, co uznano za złagodzenie stanowiska w kwestii występu w przyszłorocznym TdF Lance'a Armstronga, czemu ASO było dotychczas przeciwne z powodu podejrzeń Amerykanina o stosowanie dopingu.