Co wyrabia prezes pływania? Trener Otylii oburzony

PRZEGLĄD PRASY. Trenerzy pływania zarzucają prezesowi związku, że nie konsultuje z nimi decyzji i ingeruje w powołania do kadry. Czy Krzysztof Usielski ostatnimi posunięciami przekreślił swoje szanse w zbliżających się wyborach - zastanawia się Przegląd Sportowy.
Schipper zwalnia trenera za wyjawienie tajemnicy sucesu  »

Lista zarzutów stawianych prezesowi PZP Krzysztofowi Usielskiemu przez pływackie środowisko jest długa. Trenerzy zarzucają Usielskiemu, że powołuje na imprezy rangi mistrzowskiej dla juniorów zawodników, którzy nie wypełnili minimum oraz wysyła pływaków na staże bez żadnych konsultacji.

Ostatnią decyzją rozsierdził nawet Pawła Słomińskiego trenera kadry, a także najlepszej polskiej zawodniczki Otylii Jędrzejczak. Wysłał na staż do Madrytu: Konrada Czerniaka, Marcina Tarczyńskiego i Łukasza Gąsiora, gdzie pływacy ćwiczą pod okiem Bartosza Kizierowskiego.

Tyle że o decyzji prezes PZP nikogo nie powiadomił. - O całej sprawie dowiedziałem się wtedy, kiedy wszystko zostało postanowione. Gąsior powiedział mi, że wyjeżdża, gdy wracaliśmy z Pekinu. A przecież na Igrzyskach był i prezes Usielski i Kizierowski - mówi Paweł Słomiński.

- To była słuszna decyzja - twierdzi Usielski. - Ale przyznaję można to było lepiej rozegrać.

W środowisku jednak zawrzało. Nikt nie wie na jakiej zasadzie prezes podejmuje decyzje. Trenerzy szepczą między sobą, że Usielski zamykał się w pokoju z zainteresowanymi np. Kizierowskim i ojcem Marcina Tarczyńskiego i tam dobijał targu. Na jakich zasadach wyjechali młodzi pływacy, komercyjnych, czy na stypendium? Nie wiadomo.

Suchej nitki na Usielskim nie pozostawia Andrzej Rodkiewicz, trener pod okiem którego marcin Tarczyński zdobył tytuł wicemistrza Europy juniorów na 100 m dow. i rekord Polski 17-latków na 50 i 100 m. - O wyjeździe Marcina dowiedziałem się od ludzi postronnych - mówi Rodkiewicz - Wszyscy się ze mnie śmiali. Najgorsze jednak, że Marcin ćwiczy z pseudotrenerem Bartkiem Kizierowskim (mistrzem Europy i Uniwersjady, medalistą mistrzostw świata, uczniem jednego z najwybitniejszy światowych trenerów Mike'a Bottoma).

Sprawa wyjazdu zostanie poruszona na zarządzie. Z kolei w drugiej połowie listopada odbędą się wybory. A akcje prezesa raczej nie stoją najlepiej...

Zawieszony PZPN swoje.  »