Anwil przegrał, Okafor wrócił

Wydarzeniem 1. kolejki Polskiej Ligi Koszykówki była porażka Anwilu Włocławek z Kotwicą Kołobrzeg (94:96). Anwil miał już 14 punktów przewagi, ale gospodarze odrobili straty, a decydujące punkty zdobył z linii rzutów wolnych Kevin Hamilton.

Nowy trener Anwilu Zmago Sagadin to legenda słoweńskiej koszykówki - wychował wielu zawodników, a także trenerów (m.in. Saso Filipovskiego z PGE Turowa Zgorzelec). We Włocławku obiecał wyszkolenie młodych graczy. - Sporo zespołów opiera swoje składy na zawodnikach zagranicznych. A ja chcę wyprodukować, tak - to dobre słowo, młodych Polaków dla tego klubu. To prawdziwe wyzwanie - mówił Sagadin przed sezonem. W sobotę w Kołobrzegu najwięcej minut dał Łukaszowi Koszarkowi, ale największe role odgrywali Amerykanie.

Anwil w 26. minucie wygrywał już 64:50, ale gospodarze dogonili faworytów, w czym spory udział miał 22-letni Paweł Kikowski (14 punktów, dobra skuteczność). Walczący o miejsce w reprezentacji rzucający w ostatniej minucie trafił dwa wolne, ale wynik, na 3,5 sekundy przed końcem, ustalił z linii Portorykańczyk Kevin Hamilton. Rzut za trzy punkty Andrzeja Pluty był niecelny.

Asseco Prokom Sopot w pierwszej kwarcie meczu z Basketem Kwidzyn zagrało zespołowo i szybko - przewaga 21:9 ustawiła mecz. Najlepszym zawodnikiem był Filip Dylewicz (15 punktów, 10 zbiórek), nieźle spisał się 22-letni Przemysław Zamojski (7 punktów w 18 minut). Słabiej zagrali amerykańscy obwodowi - MVP poprzedniego sezonu w Turowie David Logan miał tylko 1/8 za trzy, a nowy rozgrywający Daniel Ewing miał 5 punktów, 3 asysty i 2 straty w 12 minut. Ten drugi gracz dopiero niedawno dołączył jednak do zespołu.

Aż 24:14 wygrała dogrywkę Polpharma Starogard Gd. w meczu z Polonią Warszawa. W końcówce czwartej kwarty wolnych nie trafiali zawodnicy obu zespołów, a goście nie potrafili wykorzystać ostatnich 7 sekund na rozstrzygnięcie gry na swoją korzyść. Polpharma dogrywkę zaczęła od zbudowania sześciopunktowej przewagi i kontrolowała mecz. 26 punktów dla zwycięzców zdobył rzucający Michael Hicks. W Polonii 18 punktów i aż 19 zbiórek miał skrzydłowy Kevin Johnson, pewnie grał 19-letni Kamil Łączyński (11 punktów). Polonia miała tylko 4/25 za trzy punkty.

Najlepszy strzelec sezonu 2006/07 wraca! Nigeryjski skrzydłowy Patrick Okafor po roku w drugoplanowej roli w Anwilu teraz zdobył 20 punktów dla Atlasa Stali Ostrów Wlkp. w wygranym 84:77 meczu z Basco Śląsk Wrocław. W Stali bardzo dobrze spisał się także Krzysztof Szubarga (17 punktów, 5 asyst i tylko 2 straty). Śląsk, który jeszcze kilka tygodni temu był w organizacyjnym rozkładzie, zagrał zaledwie sześcioma zawodnikami, ale zaprezentował się solidnie - podkoszowy Oliver Stević i rzucający Tony Weeden zdobywali dużo punktów. Goście długo prowadzili, ale w końcówce lekko kontuzjowanego Szubargę (stłuczony mięsień) zastąpił Aaron Cook, który trafił najważniejsze rzuty.

W Jarosławiu spotkały się zespoły, które na razie typowane są tylko do walki o utrzymanie. Nad obręczami latał Grady Reynolds (23 punkty i 15 zbiórek) - zwycięzca konkursu wsadów i MVP Meczu Gwiazd 2007 roku (grał wówczas w Polonii) teraz jest zawodnikiem Sokołowa Znicz Jarosław. Amerykanin ze wsparciem Tomasza Celeja (20 punktów) poprowadził beniaminka do zwycięstwa nad Victorią Górnik Wałbrzych. Warto podkreślić debiut w PLK Marcina Ecki, który od lat był określany jako najlepszy rozgrywający poza ekstraklasą. 29-letni zawodnik w ciągu 20 minut miał (9 punktów, 6 asyst i 2 straty. 22 punkty dla Górnika zdobył 24-letni Maciej Raczyński. Dobry mecz rozegrał 19-letni Adam Waczyński - 13 punktów i 7 zbiórek rzucający gości osiągnął w 30 minut.

We wcześniejszych meczach pierwszej kolejki Energa Czarni Słupsk pokonała 77:73 PBG Basket Poznań (czwartek), a Turów rozbił AZS Koszalin 88:61 (piątek). Pierwszym liderem jest Turów. Pauzowało Sportino Inowrocław.

Liczba kolejki

10

tyle asyst miał Robert Skibniewski ze Śląska. 25-letni rozgrywający był ostatnim Polakiem, który miał minimum 10 asyst w meczu - poprzednio miało to miejsce 3 lutego 2007 roku w meczu Polpaku Świecie (tam grał Skibniewski) ze Zniczem Jarosław.

PGE Turów Zgorzelec - AZS Koszalin 88:61. Kwarty: 23:9, 24:22, 20:20, 21:10. Turów: Miljkovic 14 (2), Bailey 10 (1), Roszyk 9 (1), Turek 8, Daniels 7 oraz Copeland 12 (2), Witka 11 (1), Townes 10, Harris 4, Kitzinger 3 (1), Bochno 0, Strzelecki 0. AZS: Bradford 19, Mojica 17 (1), Reese 13 (1), Swanson 1, Nordgaard 0 oraz Diduszko 6, Łuszczewski 5 (1), Arabas 0.

Asseco Prokom Sopot - Basket Kwidzyn 75:60. Kwarty: 21:9, 17:17, 19:19, 18:15. Prokom: Dylewicz 15 (3), Nesović 11 (1), Burrell 10, Logan 10, Archibong 8 oraz Zamojski 7 (2), Szczotka 5, Ewing 5 (1), Łapeta 4, Hrycaniuk 0, Kostrzewski 0. Basket: Tica 15 (2), Lubeck 15 (1), Dąbrowski 2, Garner 0, Mazur 0 oraz Davis 10 (1), Puncewicz 10, Kuebler 4 (1), Mielnik 4, Kowalewski 0, Malczyk 0.

Polpharma Starogard Gd. - Polonia Warszawa 95:85 po dogrywce. Kwarty: 14:16, 26:17, 16:26, 15:12. Dogrywka: 24:14. Polpharma: Hicks 26 (2), Tuljković 15 (2), Żurawski 13, Coleman 10, Eldridge 7 oraz Sulowski 9 (1), Kowalczuk 7, Jarecki 4, Glavas 4. Polonia: Johnson 18 (1), Harrington 16 (2), Frasunkiewicz 10, Adams 8 (1), Ansley 4 oraz Łączyński 11, Radke 9, Bacik 9, Przybylski 0.

Atlas Stal Ostrów Wlkp. - Basco Śląsk Wrocław 84:77. Kwarty: 26:30, 15:14, 21:23, 22:10. Stal: Okafor 20, Szubarga 17 (3), Jovanović 15 (2), Cook 12 (2), Wichniarz 4 oraz Seals 6 (2), Rivera 5 (1), Majewski 3, Ochońko 2, Jocović 0. Śląsk: Stević 23, Weeden 18 (4), Stefański 13, Chanas 9 (1), Skibniewski 6 (1) oraz Hałas 8 (2).

Sokołów Znicz Jarosław - Victoria Górnik Wałbrzych 87:80. Kwarty: 29:24, 24:20, 11:12, 23:24. Znicz: Reynolds 23 (1), Celej 20 (4), Miszczuk 11 (1), Kukiełka 11, Ecka 9 oraz Hughes 5, Nowak 3, Fortuna 3 (1), Mikołajko 2. Górnik: Raczyński 22 (3), Argrett 14, Glapiński 9 (1), Ercegović 4, Józefowicz 0 oraz Waczyński 13 (1), Zabłocki 10 (2), Carr 8, Bierwagen 0.

Energa Czarni Słupsk - PBG Basket Poznań 77:73. Kwarty: 21:19, 22:21, 15:21, 19:12. Czarni: Bennett 22 (3), Howell 13, Straight 9 (1), Sroka 7, Ingram 3 (1) oraz Leończyk 16, Cesnauskis 5, Malesa 2. PBG: Camacho 19 (3), Szawarski 19 (3), Davis 12, Brannen 7 (1), Bigus 6 oraz McLean 6, Smorawiński 3 (1), Flieger 1, Radwan 0.

Kotwica Kołobrzeg - Anwil Włocławek 96:94. Kwarty: 18:22, 25:25, 22:25, 31:22. Kotwica: Cielebąk 17 (2), Hamilton 15, Naymick 11, Barrett 9 (1), Mills 5 oraz Crone 17 (4), Kikowski 14 (1), Przybyszewski 6, Stelmach 2. Anwil: Henderson 25 (4), Miller 20, Koszarek 14 (2), Boylan 11, Modric 2 oraz Brkić 12 (2), Pluta 8, Gabiński 0, Michalski 0, Wołoszyn 0.

Pary 2. kolejki

Środa, 1 października: Górnik - Kotwica (TVP Sport, 17.15), Basket - Czarni, Polonia - Znicz, Stal - AZS, Śląsk - Polpharma, PBG - Turów, Anwil - Sportino.