Żużlowy weekend w Rzeszowie

W nadchodzący weekend kibiców żużla w Rzeszowie czeka duża dawka emocji. W piątek odbędzie się 25. Memoriał Eugeniusza Nazimka, a w niedzielę rewanżowy mecz o utrzymanie w Speedway Ekstralidze.


Stawką niedzielnego pojedynku (początek o godz. 17) pomiędzy Marmą Polskie Folie Rzeszów i Unią Tarnów będzie przedłużenie szans na pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Po pierwszym meczu rozegranym w Tarnowie bliżej baraży z wicemistrzem I ligi Lotosem Gdańsk są rzeszowianie, którzy na torze w Mościcach wygrali 48:42. - Nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie wygrali także w rewanżu - mówi Jacek Ziółkowski, menedżer Marmy. - W składzie jest Karol Polak, bo od piątku jest wiele imprez, w sobotę Grand Prix w Lonigo i gdyby odpukać coś się stało, chcę mieć możliwość manewru. Dlatego w składzie nie ma Australijczyka Daveya Watta, a także jego rodaka Camerona Woodwarda, który - jeśli dobrze zaprezentuje się w piątek - być może pojedzie też w niedzielę - tłumaczy.

Jednak zanim dojdzie do czwartego w tym sezonie meczu derbowego pomiędzy drużynami z Rzeszowa i Tarnowa, w piątek odbędzie się jubileuszowy 25. Memoriał Eugeniusza Nazimka.

Głównymi kandydatami do zwycięstwa są indywidualny mistrz Polski Adam Skórnicki (PSŻ Poznań), wicemistrz Jarosław Hampel (Unia Leszno) oraz Rafał Dobrucki z ZKŻ Zielona Góra, który wygrał przed dwoma laty, a w 24. Memoriale przegrał tylko z Duńczykiem Nicki Pedersenem. Zarówno Dobrucki, jak i Hampel przyjadą do Rzeszowa na zaproszenie ich indywidualnego sponsora - firmy Gór-Hut Zygmunta Płodzienia.

Szyki faworytom pokrzyżować będą chcieli miejscowi zawodnicy z Australijczykiem Daveyem Wattem i Słoweńcem Matejem Zagarem na czele oraz Szwed Antonio Lindbaeck, który w tym sezonie broni barw RKM-u Rybnik.

Tegoroczny turniej uatrakcyjnią zawody piłkarskie pomiędzy reprezentacją rzeszowskiego środowiska żużlowego a drużyną "Przyjaciele Speedwaya" złożoną z przedstawicieli sponsorów, lokalnych władz i mediów.

Przed zawodami, ok. godz. 16.15, rozpocznie się pokaz modeli latających w wykonaniu wielokrotnych mistrzów Polski i członków kadry narodowej modelarzy reprezentujących Klub Modelarski im. Eugeniusza Kujana z Wierzawic k. Leżajska.

W czasie ceremonii dekoracji zwycięzców i bezpośrednio po niej odbędzie się ognisty show w wykonaniu 15-osobowej grupy Kamikaze Fire Dance ze Stalowej Woli. Na wszystkich, którzy w piątkowe popołudnie odwiedzą stadion przy ul. Hetmańskiej, czeka także kulinarna niespodzianka. Bilety są w cenie 10 zł, program - 5 zł. Memoriał rozpocznie się o godz. 17.

tomasz.welc@rzeszow.agora.plLista startowa 25. Memoriału Nazimka (piątek, godz. 17, sędziuje Tomasz Proszowski z Tarnowa):

1. Dawid Stachyra (Rzeszów), 2. Rafał Dobrucki (Zielona Góra), 3. Martin Vaculik (Rzeszów), 4. Karol Ząbik (Toruń), 5. Davey Watt (Rzeszów), 6. Antonio Lindbaeck (Rybnik), 7. Michał Mitko (Rybnik), 8. Cameron Woodward (Rzeszów), 9. Matej Zagar (Rzeszów), 10. Rafał Trojanowski (Poznań), 11. Jarosław Hampel (Leszno), 12. Daniel Jeleniewski (Wrocław), 13. Patryk Pawlaszczyk (Rybnik), 14. Adam Skórnicki (Poznań), 15. Maciej Kuciapa (Rybnik), 16. Paweł Miesiąc (Daugavpils), R1. Grzegorz Szyszka (Krosno)MARMA POLSKIE FOLIE RZESZÓW

UNIA TARNÓW

Awizowane składy:

Marma: 9. Matej Zagar, 10. Roman Poważny, 11. Dawid Stachyra, 12. Karol Polak, 13. Scott Nicholls, 14. Martin Vaculik.

Unia: 1. Peter Ljung, 2. Kevin Doolan, 3. Sławomir Drabik, 4. Krystian Klecha, 5. Janusz Kołodziej, 6. Patrick Hougaard.

Godz. rozpoczęcia: 17.

Sędziuje Henryk Kowalski z Bydgoszczy.

Bilety: 28 zł - normalne, 17 zł - ulgowe (przysługujące wyłącznie osobom uczącym się, urodzonym w 1983 roku bądź później, dzieci do lat siedmiu w towarzystwie dorosłego opiekuna wchodzą na zawody bezpłatnie), 5 zł - program.Lampart i Szostek walczą o Brązowy Kask

W piątek w Gdańsku odbędzie się finał Brązowego Kasku. W zmaganiach tych uczestniczą zawodnicy, którzy nie ukończyli 19. roku życia. O zwycięstwo w Gdańsku walczyć będą m.in. Dawid Lampart i Mateusz Szostek (obaj Marma Polskie Folie Rzeszów). Faworytami zawodów będą indywidualny mistrz Polski juniorów Maciej Janowski z Atlasu Wrocław oraz mistrz Europy juniorów do lat 19 Artur Mroczka z GTŻ Grudziądz. Początek zawodów o godz. 18, sędziuje Józef Piekarski z Torunia.