W Szamotułach grają o Superpuchar

Wcześniej niż zwykle, bo miesiąc przed startem sezonu ligowego, czołowe polskie drużyny w siatkówce kobiet zmierzą się na turnieju w Szamotułach. Zakończy go mecz o Superpuchar.
Rywalizacja o to trofeum między mistrzem kraju a zdobywcą Pucharu Polski ma bardzo krótką, trzyletnią tradycję. Jest ona ściśle związana z turniejem Szamotuły Cup, organizowanym przez Ryszarda Frąckowiaka. Przez te trzy lata turniej stał się tez tradycyjnym miejscem spotkania i konfrontacji czołowych polskich ekip nim ruszy sezon. Jest więc okazją, by przyjrzeć się, jak prezentują się one przed rozgrywkami.

W tym roku o Superpuchar zagrają Muszynianka Fakro Muszyna (mistrz) oraz Farmutil Piła (zdobywca pucharu). Drużyna Bogdana Serwińskiego w minionym sezonie wygrała z ekipą Jerzego Matlaka finał mistrzostw Polski, za to sromotnie uległa w pucharze. Teraz wzmocniona Mileną Rosner czy Joanną Kaczor będzie pewnie głównym rywalem pilanek w walce o tytuł.

W Szamotułach zobaczymy też trzeciego z wielkich faworytów do mistrzostwa - Aluprof Bielsko-Biała, prowadzony teraz przez byłego kaliskiego szkoleniowca Igora Prielożnego. Do Bielska przeniosła się też cała kolonia byłych siatkarek z Kalisza - Eleonora Dziękiewicz, Anna Barańska, Helena Horka czy Agata Sawicka.

Wreszcie Calisia Kalisz pokaże kompletnie odmieniony zespół. To efekt tąpnięcia, jakie miało miejsce po ostatnim sezonie. Odszedł sponsor, trener i wiele siatkarek, ale kaliska siatkówka przetrwała i teraz zamierza odbudować swoją pozycję. W szeregach Calisii zobaczymy kilka ekssiatkarek Farmutilu Piła - Anite Chojnacką, Martę Kuehn-Jarek czy Dominikę Sieradzan.

Turniej zapowiada się zatem niezwykle emocjonująco. Rozpoczną go w piątek derby Wielkopolski - Farmutil Piła zagra z Calisią Kalisz. Podczas uroczystego otwarcia turnieju odbędzie się Wielkopolska Gala Siatkówki, na której nagrodzone zostaną najlepsze zespoły młodzieżowe z regionu. W sobotę podczas turnieju kibice będą mogli oddać krew dla dzieci i sportowców chorych na białaczkę.

Program tegorocznego turnieju

piątek: Farmutil Piła - Calisia Kalisz (godz. 17.30) sobota: Muszynianka Fakro Muszyna - Calisia (godz. 10) Aluprof Bielsko-Biała - Farmutil (godz. 12) Aluprof - Muszynianka Fakro (godz. 17.30) niedziela: Calisia - Aluprof (godz. 11); mecz o Superpuchar Polski: Muszynianka Fakro - Farmutil (godz. 15)Zdobywcy Superpucharu Polski

2005Centrostal Bydgoszcz
2006Aluprof Bielsko-Biała
2007Winiary Bakalland Kalisz