Rajdowcy z Warmii i Mazur jadą do Płocka

Krzysztof Hołowczyc, Zbigniew Staniszewski, Radosław Typa wystartują w Rajdzie Orlen, który rozgrywany będzie pod Płockiem. Zmagania potrwają od soboty do niedzieli
Po raz kolejny najlepsi krajowi kierowcy (i nie tylko) staną do rywalizacji o punkty w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Rajd Orlen jest zarazem ósmą rundą RSMP, jak i rundą rajdowego Pucharu Europy FIA Strefy Centralnej.

Jeszcze do niedawna impreza na Mazowszu odbywała się pod nazwą Rajd Warszawski. W ubiegłym roku zmagania przeniesiono do Płocka, zmieniła się także nazwa - na Rajd Orlen. By jeszcze bardziej zwiększyć rangę zawodów, organizatorzy starają się, by w przyszłości do Polski przyjechali także zawodnicy ze Starego Kontynentu.

Nic więc dziwnego, że już teraz w Płocku stawi się cała krajowa czołówka kierowców, a także zawodnicy spoza Polski. Emocji z pewnością nie zabraknie, tym bardziej że już po najbliższym weekendzie Bryan Bouffier może cieszyć ze zdobycia tytułu mistrza Polski. Do końca sezonu wprawdzie pozostanie jeszcze jedna runda (Rajd Dolnośląski), ale by osiągnąć cel, wystarczy, że Francuz w Rajdzie Orlen zajmie pierwsze miejsce. Łatwo tego dokonać nie będzie, ponieważ podobnymi autami z grupy S2000 (peugeot 207) pojadą Krzysztof Hołowczyc, Leszek Kuzaj, Tomasz Kuchar oraz Michał Sołowow.

Pierwszy z nich w poprzedniej edycji tego rajdu uplasował się na drugim miejscu, tuż za Bouffierem. Popularny "Hołek" przyzwyczaił już polskich kibiców, że w RSMP startuje sporadycznie, a skupia się przede wszystkim na rajdach terenowych. W powoli kończącym się sezonie brał udział jedynie w Rajdzie Polski (jednej z rund mistrzostw Polski i zarazem Starego Kontynentu), po problemach z rajdówką nie mógł jednak występu na Mazurach zaliczyć do udanych.

- Jestem realistą, bo autem klasy S2000 zrobiłem mało kilometrów i to będzie miało spory wpływ na mój występ - mówi Hołowczyc. - Przed tą imprezą trenowałem jedynie moim subaru. Skupiam się na zmaganiach w Cross-Country, a udział w Orlenie traktuję jako przyjemność.

Oczywiście szutrowych tras nie odpuści sobie Zbigniew Staniszewski, którego w ostatnim czasie nie ominęły przygody z rajdówką.

- Po kapitalnym remoncie silnika i przeglądzie podzespołów, musieliśmy dotrzeć samochód - mówi popularny "Stanik". - Moi ludzie mieli przejechać 300 km w nocy, ale nie zauważyli, że polał się olej ze skrzyni biegów. Szybko została wymieniona, zaś później trzeba było dostroić elektronikę. Z jednej strony dobrze, że tak się stało, bo dostaliśmy prztyczka w nos, uważając, że mamy nad wszystkim kontrolę. Jeżeli chodzi o sam rajd, to zawsze dobrze mi się w nim jeździło, także kiedy nosił jeszcze nazwę Warszawski. Nie będę ukrywał, że mierzę w podium.

Przypomnijmy, Staniszewski w ubiegłym roku uplasował się tuż za podium, a do pełni szczęścia zabrakło mu 0,7 s.

We wszystkich eliminacjach krajowych mistrzostw do tej pory brali udział Radosław Typa i Daniel Siatkowski. Nie inaczej będzie także w najbliższy weekend. W klasyfikacji citroena zajmują drugie miejsce, natomiast prowadzą w klasyfikacji A6.

- Przyznam się szczerze, że bardziej zależy mi na klasyfikacji citroena - mówi Typa. - W połowie września miałem doskonałe przetarcie w Rajdzie Kormoran. Jestem ciekaw, jak będą wyglądały odcinki, które są dla wszystkich nowe. Na pewno wiele emocji przyniesie kibicom jazda w późnych godzinach.

Na prawym fotelu Szymona Ruty zasiądzie natomiast inny olsztynianin - Sebastian Rozwadowski.

Wyniki tegorocznego Rajdu Orlen poznamy w niedzielę.

Trasa rajdu

sobota:

OS1 - Sokołów (godz. 16.48)

OS2 - Białe (17.41)

OS3 - Mostowa (18.29)

OS4 - Sokołów (19.22)

OS5 - Białe (20.15)

niedziela:

OS6 - Przez Bród (9.03)

OS7 - Skępe (9.46)

OS8 - Koziołek 10.34

OS9 - Przez Bród (13.02)

OS10 - Skępe (13.45)

OS11 - Koziołek (14.33)

meta - 16.38

RSMP

1. B. Bouffier 52
2. K. Kajetanowicz 39

3. M. Bębenek34
14. Z. Staniszewski5
27. R. Typa