Kto liderem Ekstraklasy? Regulamin komplikuje sprawę

Kto prowadzi w tabeli piłkarskiej Ekstraklasy? Legia, Polonia, Wisła, Ruch, a może Arka? Przecież wszystkie mają 10 punktów? O kolejności powinna decydować "mała tabela" uwzględniająca tylko te zespoły, ale... nie teraz
Legia rozbiła Arkę »

Po 5. kolejce piłkarskiej ekstraklasy mamy niecodzienną sytuację. Aż pięć drużyn znajdujących się na szczycie tabeli ma 10 punktów. Sytuacja wywołała zamieszanie - czy liczyć różnicę bramek, czy bezpośredni mecz? A gdy go jeszcze nie było?

Kto jest w takiej sytuacji liderem rozstrzyga przyjęty 3 lipca tego roku "Regulamin Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2008/2009".

W przypisie do artykułu 9, punkt 1 czytamy: "Dla celów ustalania tabeli po poszczególnych kolejkach rozgrywek w trakcie sezonu w przypadku uzyskania równej ilości punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decyduje w pierwszej kolejności ilość zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami, a dopiero następnie korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn, liczonych według obowiązujących reguł UEFA, co oznacza, iż należy stosować przy ustalaniu kolejności drużyn w tabeli w trakcie sezonu zasadę uwzględniającą przede wszystkim wyniki bezpośrednich spotkań".

Zdanie to może zawiłe, ale po wnikliwym przeczytaniu można dojść do wniosku, że liczy się tzw. "mała tabela". I w takim przypadku prowadzi Legia.

poz.klubmeczepunktybramkikto z kim
1.Legia244-2remis z Polonią, wygrana z Arką
2.Wisła132-0wygrana z Polonią
3.Polonia212-4remis z Legią, porażka z Wisłą
4.Ruch----
5.Arka100-2porażka z Legią


W 5 kolejce Lech nokautuje Wisłę »

Ale to nieprawda. Czytamy dalej: "Różnicę bramek ze wszystkich spotkań należy uwzględniać w dalszej kolejności, wtedy, gdy dwa zespoły ze sobą jeszcze nie grały lub w przypadku więcej niż dwóch zespołów - gdy nie wszystkie grały pomiędzy sobą lub nie grały ze sobą takiej samej liczby spotkań".

I to znów zawiłe zdanie wywraca nam klasyfikację, bo "małą tabelę" uwzględniamy w takim razie tylko wtedy, gdy zespoły z równa ilością punktów grały już ze sobą (wszystkie ze wszystkimi) i to taką samą liczbę meczów. Ponieważ w tym wypadku tak nie jest, decyduje bilans bramek. Najlepszy ma w tym momencie Polonia Warszawa i to ten zespół - beniaminek Ekstraklasy - jest liderem.

poz.klubmeczepunktybramki
1.Polonia51011-5
2.Legia5109-4
3.Wisła5107-6
4.Arka5106-5
-.Ruch5106-5


Hat-trick Mąki w Bytomiu »

Tour de Pologne: Davis wygrywa finisz w Olsztynie »