Trzeci trening na wodzie, Kubica 12.

Podobnie jak dzień wcześniej pogoda storpedowała poranny trening przed niedzielnym wyścigiem o Grand Prix Włoch na torze Monza. Robert Kubica przejechał tylko siedem okrążeń i został sklasyfikowany na 12. miejscu
Najszybszy był w piątek Timo Glock z Toyoty z czasem 1:35.464. Drugi czas wykręcił Sebastian Vettel z Toro Rosso, a trzeci był Nico Rosberg z Williamsa. Te wyniki niewiele jednak mówią, bo na torze o wszystkim decydowała pogoda. Tak jak w czwartek nad Monzą od rana wisiały chmury, ale co najwyżej lekko kropiło. Pogoda jednak się uparła, żeby pokrzyżować wszystkim plany, a jednocześnie jakby znała dokładny rozkład zajęć kierowców. Punktualnie o 11.00, kiedy wszystkie bolidy poza Ferrari wyjechały na swoje okrążenie instalacyjne, zaczęło padać, a z prognoz wynikało, że deszcz ma potrwać godzinę - dokładnie tyle, ile piątkowy trening.

Podobnie jak w piątek po przejechaniu pojedynczego okrążenia wszystkie bolidy zniknęły w garażach. Deszcz z każdą minutą się wzmagał, a nauczone doświadczeniem ekipy natychmiast rzuciły się do usuwania zalewającej garaże wody, zanim dojdzie do jakiejś awarii. Pierwszym odważnym, który zdecydował się wyjechać na tor był Rubens Barrichello z Hondy i natychmiast przekonał się, że warunki są bardzo trudne. Brazylijczyk wypadł z toru już na pierwszej szykanie. Podobnie Timo Glock, który wyjechał chwilę po nim bardzo szybko zapoznał się z poboczem. Dla wielu kierowców przeszkodą nie do pokonania okazała się już pierwsza szykana.

Chwilę później wyjechali pozostali kierowcy. Kubica wyraźnie się ślizgał i miał problemy z utrzymaniem bolidu na torze. W rozmowach z mechanikami przez radio rozważał zwiększenie docisku aerodynamicznego, co zmniejszyłoby nieco prędkość bolidu na prostych, ale za to ułatwiło okiełznanie go. Polak przejechał tylko siedem okrążeń - jego najlepszy czas 1:37.671 był o ponad dwie sekundy słabszy od najszybszego w tej sesji Glocka. Ostatecznie Kubica został sklasyfikowany na 12. miejscu. Inni kierowcy również nie ryzykowali - Felipe Massa przejechał sześć okrążeń, Kimi Raikkonen zaledwie trzy.

Raikkonen: Pomóc Massie? Chcę wygrać! »

Kubica drugi na treningu. najlepszy Raikkonen »