Zmiana trenera hokejowej reprezentacji

Rudolf Rohaczek najprawdopodobniej nie będzie już trenerem kadry Polski. Ma go zastąpić Szwed Peter Ekroth
W Polsce tej informacji nie udało się potwierdzić, ale w szwedzkiej telewizji Ekroth przyznał, że zamierza przyjechać do naszego kraju. - Wybieram się do Warszawy pod koniec tygodnia, by przygotować przeprowadzkę. Coś więcej będę mógł powiedzieć w piątek - zaznaczył szkoleniowiec cytowany przez PAP.

O sprawie zmiany selekcjonera nie dało się porozmawiać z Rohaczkiem, bo przez cały dzień nie odbierał telefonów. Wczoraj jednak ComArch Cracovia zaprosił fotoreporterów na sesję zdjęciową drużyny, ale kilka godzin przed rozpoczęciem klub odwołał spotkanie. Wtedy Rohaczek mógł być już w drodze do Warszawy, gdzie miał się spotkać ze Zdzisławem Ingielewiczem, prezesem Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. - W czwartek organizujemy konferencję prasową i tam odpowiem na wszystkie pytania - uciął w rozmowie z "Gazetą" Ingielewicz.

W sprowadzenie Ekrotha do Polski zaangażował się Mariusz Czerkawski, najlepszy zawodnik w historii polskiego hokeja, który teraz pełni rolę doradcy prezesa PZHL.

48-letni Ekroth wcześniej prowadził angielski Racers London oraz szwedzkie kluby: IK Olofströms i IK Oskarshamn. Ostatnio trenował Vita Hästen (trzecia liga szwedzka). Korzystniej wygląda jego CV zawodnika: 10 sezonów w szwedzkiej ekstraklasie, występy w niższych ligach tego kraju, niemieckiej DEL i walijskim Devils Cardiff. W 1986 roku Ekroth był draftowany z numerem 12. przez Detroit Red Wings, ale w NHL nie wystąpił.

Rohaczek prowadził reprezentację od sierpnia 2005 roku, ale trzykrotnie nie zdołał awansować z nią do elity światowego hokeja. Czarę goryczy przelał turniej sprzed kilkudziesięciu dni, gdzie Polacy wysoko przegrali z drużynami klubowymi ze Szwajcarii, Czech i Słowacji. Niepomyślnie dla czeskiego szkoleniowca potoczyły się też rozmowy konsultacyjne kadry. Wtedy Ingielewicz spotkał się na osobności z selekcjonerem i reprezentantami.

Rohaczek od czterech sezonów prowadzi też Cracovię, z którą zdobył dwa mistrzostwa Polski i dwa brązowe medale.