Szczęśliwe siódemki Barańskiego

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Tenisie upłynęły pod znakiem rywalizacji polsko - słowackiej. Cztery tytuły zdobyli gospodarze, goście dwa
Po raz pierwszy na mistrzostwa Polski zostali zaproszeni dziennikarze z zagranicy, dzięki czemu podniósł się poziom rywalizacji. I chociaż większość uczestników turnieju w Zamościu (w sumie było ich ponad 60) traktowała zawody jak zabawę i okazję do spotkania towarzyskiego, to niektóre mecze były bardzo zacięte i emocjonujące. Panie grały w jednej grupie, panowie w trzech.

Wśród kobiet poza konkurencją była Słowaczka Eleonora Adamcova, wielokrotna mistrzyni świata dziennikarzy, była reprezentantka Slovana Bratysława. Już sam fakt że w 1970 roku pokonała Martinę Navratilovą, dosłownie paraliżował wszystkie jej przeciwniczki, które nie były w stanie nawiązać z nią walki. W finale Annie Ruszczak z Warszawy Nora nie dała nawet gema. Obie rywalki spotkały się jeszcze w finale miksta, ale i tu Słowaczka okazała się lepsza.

Szansę na drugi tytuł dla Słowacji miał aktualny wicemistrz świata Zoltan Karpaty, ale nie dał rady Mirosławowi Popczykowi. Popczyk grał bardziej dokładnie, a na jego płaskie piłki Słowak nie potrafił znaleźć skutecznej odpowiedzi. Po zwycięstwie Popczyk płakał przyjmując gratulacje od kolegów, tak jakby to było jego pierwsze mistrzostwo, a przecież ma ich na koncie bez liku.

Łzy w oczach miał także Tomasz Barański, bo w końcu został mistrzem Polski, choć od kilku lat należał do grona faworytów. Na zwycięstwo musiał czekać kilka lat i nie przyszło mu ono łatwo. W półfinale w decydującym mistrzowskim tie-breaku przegrywał już 3:6 z Grzegorzem Czelejem, by wygrać siedem piłek z rzędu i cały mecz. W finale obaj rywale zdobywali gemy seriami. W pierwszym secie Barański prowadził 3:0, gdy nagłe jego przeciwnik Marcin Kwiatkowski wyszedł na 5:3. Ale wtedy nastąpił przełom w grze Barańskiego. Zaczął atakować przy siatce i efektownymi wolejami odrobił straty. Teraz on wygrał kolejne cztery gemy i całego seta 7:5, a potem znowu odskoczył na 3:0. Kwiatkowski zdołał jeszcze raz poderwać się do walki, doprowadził do 3:4, ale końcówka należała do Barańskiego, który mecz zakończył za trzecim meczbolem.

Ostatni finał to prawdziwy maraton i jakże dramatyczny. Po ponad trzygodzinnej walce Janusz Chorzępa dosłownie słaniał się na nogach. Ale Jerzy Pawłowski nie potrafił tego wykorzystać, bał się zaatakować i poległ po długich i nużących wymianach.

Medale zwycięzcom wręczał sam Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa i patron honorowy turnieju. W czasie wolnym od gier dziennikarze zwiedzali Zamość i pojechali na krótką wycieczkę na Roztocze. Być może wrócą znów do Zamościa za trzy lata, na 50. jubileuszowe mistrzostwa Polski. Organizator mistrzostw, prezes klubu tenisowego Return Janusz Kawałko, zaprasza.Wyniki finałów - gra pojedyncza - kobiety: Adamcova - Ruszczak (Trendy Foot) 6:0, 6:0, mężczyźni: do 45 lat: Barański (Super Express) - Kwiatkowski (Radio Eska) 7:5, 6:3; 45-60 lat: Chorzępa (Tygodnik Podhalański) - Pawłowski (Studio-93) 6:3, 4:6, 12:10; powyżej 60 lat: Popczyk (Tenis) - Karpaty 6:4, 6:3; gra podwójna: Barański/Pawłowski - Czelej (Wydawnictwo Medyczne)/Kwiatkowski 9:5; gra mieszana: Adamcova/Lubomir Gavalier - Ruszczak/Tadeusz Burski (PAP) 9:3; turniej pocieszenia: kobiety: 1. Larisa Timoszok (Ukraina), 2. Urszula Kisło; mężczyźni: Tomasz Plata (Nowe Media ITI) - Burski 2:0 (krecz)

Foto: Tomasz Barański po raz pierwszy wygrał letnie mistrzostwa Polski