Wielcy faworyci grają dalej

Roger Federer, Novak Djoković oraz Andy Roddick zapewnili sobie w niedzielę awans do najlepszej szesnastki turnieju US Open. Najtrudniejszą przeprawę w trzeciej rundzie miał Serb, który pokonał Marina Cilicia 6:7(7), 7:5, 6:4, 7:6(0). Z kortami Flushing Meadows pożegnał się natomiast finalista Australian Open - Jo-Wilifried Tsonga. Francuz w trzech setach przegrał z Tommy Robredo.
Pojedynek Djokovicia z Ciliciem okazał się ozdobą siódmego dnia turnieju US Open. W pierwszym secie obaj tenisiście bardzo pewnie wygrywali własne podanie. W tie breaku obaj nie wykorzystali najpierw po jednym setbolu, ale drugiej okazji na zwycięstwo w inauguracyjnej partii nie zaprzepaścił Chorwat. Drugi set rozpoczął się po myśli Djokovicia, który breaka zdobył już w gemie otwarcia, ale przy stanie 5:4 po raz pierwszy w meczu to on został przełamany. Do tie breaka jednak nie doszło, gdyż 20-letni Cilić przegrał dwa kolejne gemy i tym samym stan meczu się wyrównał.

Trzeci set ponownie rozpoczął się od przełamania na korzyść Djokovica. Chorwat co prawda odrobił straty w czwartym gemie, ale następnie po raz drugi w partii stracił swoje podanie i tego zniwelować już nie zdołał. Zwrotów akcji nie brakowało również w czwartej odsłonie. Tym razem rozstawiony z numerem trzy Serb dwukrotnie zyskiwał przewagę przełamania, ale Cilić za każdym razem zdołał stratę odrobić (w tym ponownie przy stanie 4:5!) i tak jak w pierwszym secie decydujący był tie break. Okazał się on popisem zeszłorocznego finalisty US Open, który swojemu młodszemu rywalowi nie oddał nawet jednego punktu. Cały mecz trwał trzy godziny oraz pięćdziesiąt dwie minuty.

O ćwierćfinał Novak Djoković walczyć będzie z Tommy Robredo. Rozstawiony z numerem piętnaście Hiszpan nadspodziewanie gładko wyeliminował Jo-Wilfirieda Tsongę, zwyciężając w dwie godziny oraz osiemnaście minut 7:6(2), 6:2, 6:3.

Kolejne przekonywujące zwycięstwo w Nowym Yorku odniósł Roger Federer. Obrońca tytułu pokonał Radka Stepanka 6:3, 6:3, 6:2. Tym samym Szwajcar udanie zrewanżował się Czechowi za porażkę w ćwierćfinale turnieju Masters Series w Rzymie, kiedy to Stepanek zwyciężył po dwóch tie breakach.

- Dobrze radziłem sobie dzisiaj z głębi kortu. Myślę, że dobrze się poruszałem, a także zagrałem kilka naprawdę niesamowitych piłek w ważnych momentach - ocenił swoją dyspozycję Szwajcar, który w czwartej rundzie zagra z Igorem Andriejewem.. - Ogólnie jestem bardzo szczęśliwy. Przez pierwsze trzy rundy bardzo dobrze serwowałem, a to jest zawsze dobry znak na dalszą część turnieju.

Powodów do satysfakcji dostarczył miejscowym kibicom Andy Roddick. Mistrz US Open sprzed pięciu lat pokonał w niedzielę Andreasa Seppiego 6:2, 7:5, 7:6(4). W całym spotkaniu Amerykanin odnotował dziewiętnaście asów i tylko raz stracił własne podanie. Roddick często wybierał się również do siatki, sukcesem kończąc 26 z 32 takich akcji. Teraz na drodze Amerykanina stanie Fernando Gonzalez. Rozstawiony z numerem jedenaście Chilijczyk pokonał w trzeciej rundzie Jarkko Nieminena 7:5, 4:6, 7:6(3), 6:1.

- Pierwszy raz od jakiegoś czasu czuje się naprawdę mocny psychicznie - powiedział Roddick po spotkaniu. -Miałem w tym meczu kilka trudnych momentów i zagrałem podczas nich naprawdę dobrze, więc jest to chyba dobry znak.

Miejsce w czwartej rundzie zapewnił sobie w niedziele również rozstawiony z numerem pięć Nikołaj Dawydienko, który pokonał swojego rodaka Dimitrija Tursunowa 6:2, 7:6(3), 6:3, a także Gilles Muller. Reprezentant Luksemburga jest jedynym kwalifikantem, który znalazł się w 1/8 turnieju. Zarówno w meczu drugiej rundy z Tommy Haasem, jak i wczoraj z Nicolasem Almagro (nr 18) przegrał on pierwsze dwie partie, by ostatecznie triumfować po pięciosetowej batalii! Leworęczny Muller pokonał Hiszpana 6:7(3), 3:6, 7:6(5), 7:6(8), 7:5, broniąc w czwartym secie dwie piłki meczowe. W całym spotkaniu obaj tenisiści wywalczyli tylko po jednym breaku.

Wyniki trzeciej rundy:

Andy Roddick (USA, 8) - Andreas Seppi (Włochy, 31) 6:2, 7:5, 7:6(4)

Fernando Gonzalez (Chile, 11) - Jarkko Nieminen (Finlandia) 7:5,6 :4, 6:7(3), 6:1

Tommy Robredo (Hiszpania, 15) - Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 19) 7:6(2), 6:2, 6:3

Novak Djoković (Serbia, 3) - Marin Cilić (Chorwacja, 30) 6:7(7), 7:5,6 :4, 7:6(0)Nikołaj Dawydienko (Rosja, 5) - Dmitrij Tursunow (Rosja, 26) 6:2, 7:6(3), 6:3

Gilles Muller (Luksemburg, Q) - Nicolas Almagro (Hiszpania, 18) 6:7(3), 3:6, 7:6(5), 7:6(6), 7:5

Igor Andriejew (Rosja, 23) - Fernando Verdasco (Hiszpania, 13) 6:2, 6:4, 6:4

Roger Federer (Szwajcaria, 2) - Radek Stepanek (Czechy, 28) 6:3, 6:3, 6:2