Sport.pl

Ekstraklasa: We Wrocławiu Groclinu nie żałują

4. kolejka piłkarskiej ekstraklasy: Śląsk Wrocław, który miał być Groclinem, zagra dziś w Warszawie z Polonią, która stała się... Groclinem.
Derby kłopotem dla Polonii »

Zbigniew Drzymała, były właściciel Groclinu, na początku roku podpisał przedwstępną umowę o fuzji z występującym wówczas w II lidze Śląskiem. Umowa została zerwana w maju przez władze Wrocławia. Później Drzymała zaproponował połączenie Pogoni Szczecin. Pomysł znów nie wypalił, tym razem głównie z winy kibiców. Z oferty rzutem na taśmę dwa tygodnie przed planowanym rozpoczęciem sezonu skorzystał właściciel Polonii Warszawa Józef Wojciechowski. Odkupił od Drzymały Dyskobolię wraz z większością piłkarzy za 20 milionów złotych.

- Sytuacja była dla nas przedziwna. Sezon zakończyliśmy jako Groclin, wyjechaliśmy na obóz przygotowawczy jako Śląsk Wrocław, na obozie trenowaliśmy jako Pogoń Szczecin, a gdy wróciliśmy, staliśmy się już Polonią Warszawa - wspomina pomocnik Jarosław Lato. Sam przez 4,5 roku grał w Śląsku.

Najbardziej zadowoleni z tego, że Dyskobolia nie stała się Śląskiem, są piłkarze z Wrocławia i trener Ryszard Tarasiewicz. Gdyby doszło do fuzji, pracę straciłaby większość zawodników i sam szkoleniowiec (tak się stało w Warszawie). Zostali w Śląsku, mają komfortowe warunki finansowe i święty spokój. Śląsk jest klubem miejskim i nie ma obaw, że ktoś - tak jak w przypadku wydającego własne pieniądze właściciela Polonii - będzie stawiał ich pod ścianą w przypadku wyników poniżej oczekiwań. Miasto dało zresztą Śląskowi czas na wywalczenie miejsca w europejskich pucharach do 2011 roku, Polonia o czołowe pozycje ma grać już w tym sezonie, ale po trzech kolejkach wrocławianie mają punkt więcej niż "Czarne Koszule".

Kto z kim w Ekstraklasie

Piątek. Polonia Warszawa - Śląsk Wrocław (20), GKS Bełchatów - ŁKS Łódź (20). Sobota. Polonia Bytom - Lechia Gdańsk (15.15), Odra Wodzisław - Ruch Chorzów (17.30), Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice (19.45). Niedziela. Arka Gdynia - Lech Poznań (16.45), Górnik Zabrze - Legia Warszawa (17), Cracovia - Wisła Kraków (19.30).

Mecze transmitują na żywo Canal+ albo Orange Sport.

Śląsk zagra z byłą drużyną Drzymały »

Kompromitacja Śląska w Pucharze Polski »

Piłka nożna: Cashback 55 PLN od BetClick.com - poleca Mateusz Borek » - reklama

Więcej o: