Jacques Rogge chwali, gani, radzi i broni gimnastyczek

Na ostatniej konferencji prasowej w czasie igrzysk w Pekinie prezydent MKOl Jacques Rogge pochwalił organizatorów i stwierdził, że przed Londynem trudne zadanie dorównania stolicy Chin. Odniósł się też do afery związanej z wiekiem chińskich gimnastyczek.
Złoty medalista wspiera ofiary trzęsienia ziemi »

- Mieliśmy wspaniała wioskę olimpijską, obiekty będące dziełami sztuki, nienaganną organizację i wspaniałe zawody. Chińczycy ustawili poprzeczkę bardzo wysoko - powiedził w niedzielę.

Jednocześnie Rogge skrytykował Chiny za brak aktywnego i spontanicznego kibicowania na stadionach. Uznał jednocześnie, że może to być atut Londynu, który igrzyska zorganizuje za cztery lata. - Wielka Brytania wniosła do sportu szereg reguł, takich jak np. zasada fair play. To sa wartości, na których można zbudować tożsamość przyszłych igrzysk. Wiadomo, że w niektórych aspektach Londyn nie będzie w stanie dorównać Pekinowi. Pewnie nie uda się zebrać setek tysięcy ochotników i wyznaczyć im określone zadania - powiedział. - Londyn jest jednak kosmopolitycznym miastem. Wieloetnicznym, multikulturowym, tyglem wielu religii i należy to wykorzystać - dodał.

Haker znalazł dowody: Złota medalistka ma 14 lat »

Rogge odniósł się również do problemu wolności słowa podczas igrzysk. Wyraził zdziwienie, że spośród 77 próśb o zgodę na demonstrację w specjalnie do tego wyznaczonej strefie żadna nie znalazła uznania władz. W odniesieniu do kwestii utrudnionego dostępu do niektórych stron internetowych stwierdził - zdajemy sobie sprawę, że nie było idealnie, ale w porównaniu z sytuacją przed igrzyskami to ogromny postęp.

USA ogrywa siatkarzy Brazylii. koniec epoki? »

W kwestii wieku chińskich gimnastyczek, medalistek igrzysk, spośród których trzy podejrzewa się, że sa młodsze niż wymagane 16 lat. - Na pierwszy rzut oka z dokumentów wynika, że wszystko jest w porządku - powiedział. Międzynarodowa Federacja Gimnastyki wszczęła jednak postępowanie w tej sprawie i zażądała od Chińczyków wszelkich dokumentów, łącznie ze szkolnymi zdjęciami i świadectwami.

- Nie chcę o tym mówić, bo ci, którzy mnie znają wiedzą, że mam 16 lat. Co mogę więcej zrobić? Mam 16 lat i już - powiedziała złota medalistka He Kexin.

Piłkarze ręczni wygrywają z Rosją »