Pekin: Srebro wioślarskiej lekkiej czwórki!

Miłosz Bernatajtys, Bartłomiej Pawełczak (obaj RTW/Lotto/Bydgostia/WSG/Bank Pocztowy), Paweł Rańda (AZS Politechnika Wrocław) i Łukasz Pawłowski (AZS UMK Toruń) wicemistrzami olimpijskimi w czwórce bez sternika wagi lekkiej

Osada trenera Mariana Drażdżewskiego przegrała tylko z Duńczykami. To życiowy sukces tych chłopaków. Podtrzymali medalową passę w konkurencji wagi lekkiej. W Sydney i Atenach mistrzami byli Robert Sycz i Tomasz Kucharski w dwójce podwójnej.

W niedzielnym finale Polacy popłynęli w swoim stylu. Na początku czaili się z tyłu stawki, by od połowy 2-kilometrowego wyścigu przyspieszać i wyprzedzać rywali. Po 1000 m tracili 0,2 sekundy do medalu. Wtedy zaatakowali. Rańda podkręcił tempo wiosłowania. Z łatwością nasza łódka wyprzedziła mistrzów świata Brytyjczyków i Kanadyjczyków. Na ostatnie 500 m biało-czerwoni wpływali na drugim miejscu, za prowadzącymi od startu Duńczykami. Zbliżali się do nich, jednocześnie odpierając atak czwórki Kanady. Tak już zostało do mety. Srebro wygrali o około metr. Do złota zabrakło pół długości łodzi - 1,5 sekundy.