Sanchez wygrywa wyścig kolarski, Przemysław Niemiec 16

Po fantastycznym finiszu Samuel Sanchez wygrał olimpijski wyścig ze startu wspólnego. Najlepszy z reprezentantów Polski, Przemysław Niemiec był 16.
Szukiel liderem klasy Finn »

Kilkanaście sekund za polskim kolarzem, na 18. miejscu ukończył wyścig mistrz olimpijski z Aten 2004 Włoch Paolo Bettini.

30-letni, pochodzący z Oviedo w Asturii kolarz baskijskiej grupy Euskaltel niespodziewanie okazał się lepszy od lidera hiszpańskiej ekipy Alejandro Valverde, który był na mecie 13. Trudów wyścigu nie wytrzymał inny as ekipy - trzykrotny mistrz świata Oscar Freire, który wycofał się na trasie.

Wyścig o olimpijskie medale odbywał się przy wysokiej temperaturze (26 stopni) i wilgotności (90 procent) co dało się ze znaki wielu jego uczestnikom. Trudna była także trasa - po stosunkowo płaskim odcinku prowadzącym z centrum Pekinu kolarze wjechali na górzystą, 23-kilometrową pętlę u stóp słynnej historycznej budowli - Chińskiego Muru.

Po licznych próbach ataków mniej znanych zawodników na czele wyścigu znalazła się grupa 26 kolarzy, którzy uzyskali nawet około 5 minut przewagi nad peletonem. W miarę zbliżania się mety ton w peletonie zaczęli nadawać kolarze z Włoch i Hiszpanii i przewaga zaczęła się zmniejszać.

Grupy połączyły się ale coraz szybsze tempo spowodowało, że peleton topniał i na ostatnią rundę wjechała kilkunastoosobowa czołówka, w której, obok faworytów, znalazł się bardzo dobrze spisujący się w sobotę Przemysław Niemiec.

Decydujący atak rozpoczął Andy Scheck z Luksemburga, który pociągnął za sobą doświadczonego Rebellina i Sancheza. Ta trójka uzyskała kilkadziesiąt sekund przewagi nad rywalami i jeszcze trzy kilometry przed metą wydawało się, że podzielą medale między siebie.

Kilometr przed metą czołowa trójka została jednak doścignięta przez kolejnych trzech kolarzy, w tym kontratakującego z dalekiej pozycji Szwajcara Cancellarę i walka o medale rozegrała się w gronie sześciu zawodników. Pierwszy zaatakował Rosjanin Aleksander Kołobniew, ale Sanchez natychmiast popędził za nim i uzyskując kilka metrów przewagi nad piątką rywali zapewnił sobie zwycięstwo.

Tuż za czołową szóstką przyjechała na metę kolejna grupka, w której znalazł się Przemysław Niemiec, zajmując 16. miejsce. Polak finiszował w gronie znacznie wyżej od niego klasyfikowanych kolarzy, nieznacznie przygrywając z Australijczykiem Cadelem Evansem a wyprzedzając między innymi mistrza olimpijskiego z Aten Włocha Paolo Bettiniego.

Wyścig, na dalszych miejscach, ukończyli także dwaj pozostali polscy kolarz - Jacek Morajko i Tomasz Marczyński. Spośród 143 startujących do mety dojechało 90 kolarzy. Ostatni ze sklasyfikowanych, Brazylijczyk Luciano Pagliarini, stracił do zwycięzcy blisko 45 minut.

Wyniki:

1. Samuel Sanchez (Hiszpania)6:23.49
2. Davide Rebellin (Włochy)_
3. Fabian Cancellara (Szwajcaria)_
4. Aleksander Kołobniew (Rosja)_
5. Andy Schleck (Luksemburg)_
6. Michael Rogers (Australia)ten sam czas_
7. Santiago Botero (Kolumbia)strata 12
8. Mario Aerts (Belgia)ten sam czas
9. Michael Barry (Kanada)16
10. Robert Gesink (Holandia)18
......
16. Przemysław Niemiec (Polska)22
18. Paolo Bettini (Włochy)35
Świetne skoki Blanika w kwalifikacjach »