Nasi olimpijczycy: siatkarka Anna Barańska

Rok temu wcale nie było pewne, czy Anna Barańska będzie mogła grać w siatkówkę. Dzięki zawartemu kompromisowi z Polskim Związkiem Siatkówki szybko stała się podporą reprezentacji Polski, a od nowego sezonu zagra w barwach klubu z Bielska.
Barańska to obecnie jedna z najbardziej popularnych polskich siatkarek. W portalu YouTube fani zamieścili dziesiątki filmów o zawodniczce, nierzadko jako podkład do nich z głośnika płynie romantyczna muzyka, a w podpisach znajdują się wyznania miłości. Latem jasnowłosa siatkarka zmieniła klub - z Kalisza trafiła w Beskidy, została zawodniczką BKS-u Aluprof Bielsko-Biała. Jest zatem pewne, że do hali przy ulicy Rychlińskiego na mecze zjeżdżać będą sympatycy Barańskiej z całej Polski.

Przed rokiem jednak nie było w ogóle pewne, czy sportowa kariera czołowej polskiej siatkarki nie zostanie przerwana. Brańska na łamach "Gazety" wyznała, że nie zamierza występować w reprezentacji Polski; w rewanżu Polski Związek Siatkówki zapowiedział, że zawiesi ją w prawach zawodnika. Po wielu miesiącach negocjacji Barańska zmieniła jednak zdanie i szybko stała się podstawową siatkarką Złotek, które pod wodzą trenera Marca Bonitty wywalczyły olimpijski awans.

Barańska jest wychowanką klubu ze Świdnicy, podobnie jak znakomita Dorota Świeniewicz też trafiła do Bielska-Białej.

Zawodniczka strzeże swej prywatności, ale czasami do mediów przedostają się ciekawe fakty - pod koniec poprzedniego roku wyznała na łamach jednej z gazet, że jej nową miłością jest... Mike, filigranowy pies rasy york. Oboje rodzice uprawiali sport: tata siatkówkę, a mama lekkoatletykę, Bogusia, siostra zawodniczki, jest także ligową siatkarką.

W Pekinie 24-letnia atakująca z wytatuowanym na lewym ramieniu delfinem nie będzie się bać rywali, martwi ją tylko jedno. - Nie cierpię chińskiej kuchni. Zawsze po azjatyckich wojażach jestem chudsza o nawet cztery kilogramy. Dlatego do Pekinu zabieram ze sobą gorące kubki, kisiele i ...zupki chińskie - zapowiedziała.Anna Barańska

ur. 14 maja 1984 roku w Świdnicy

klub: BKS Bielsko-Biała

największy sukces: mistrzostwo Polski, Puchar Polski w barwach Winiar Kalisz.

nasz typ: Złotka raczej zagrają w ćwierćfinale, ale szanse na awans do najlepszej czwórki mają w Pekinie niewielkie.