Sport.pl

Korty tenisowe przeżyją oblężenie

W czwartek na kortach przy ul. Radiowej rozpoczyna się największa tenisowa impreza na Warmii i Mazurach - międzynarodowy XVI Memoriał im. Marka Włodarczyka
Miłośnicy tej dyscypliny będą w pełni usatysfakcjonowani bo zmagania, w których uczestniczyć będą "rakiety" z całego świata, potrwają przez ponad trzy tygodnie (zakończą się 24 sierpnia).

Na początek do rywalizacji staną jednak amatorzy, którzy swoje mecze rozgrywać będą na kortach przy ul. Radiowej w Olsztynie. Pierwsze z nich odbędą się już w czwartek. Tenisiści i tenisistki wystąpią w następujących kategoriach: mężczyźni - gra pojedyncza open, 45+, 55+; kobiety - gra pojedyncza open, nie zabraknie także gry podwójnej open i 45+. Ostatecznie najlepszych zawodników w turnieju poznamy w niedzielę.

- Trudno powiedzieć, ilu amatorów wystartuje, bo zgłoszenia napływają z całej Polski - mówi Wojciech Włodarczyk, organizator memoriału, ojciec przedwcześnie zmarłego Marka, świetnie zapowiadającego się tenisisty. - Grania będzie więc mnóstwo. Nie ukrywam też, że czeka mnie trudne zadanie, ponieważ przez ten czas będę rozdarty pomiędzy dwa miasta.

XVI edycja memoriału po raz pierwszy w historii rozgrywana będzie nie tylko w Olsztynie. Już w przyszłą niedzielę (10-17 sierpnia) w Iławie walkę o punkty do rankingu Międzynarodowej Federacji Tenisowej rozpoczną kobiety. Turniej z cyklu ITF Women`s Circuit z pewnością będzie chciała wygrać każdy z uczestniczek, tym bardziej że prócz wspomnianych punktów do rankingu, na najlepsze czekać będzie również niebagatelna pula nagród - 10 tys. dolarów.

Ostatniego dnia zmagań pań swoje mecze zainaugurują z kolei młodzicy. Wszystko to w ramach Ogólnopolskiego Klasyfikacyjnego Turnieju PZT Seria 2 (potrwa od 17 do 20 sierpnia). Te mecze także będą mogli podziwiać mieszkańcy Iławy - rozegrane zostaną na tamtejszych kortach przy ul. Sienkiewicza.

Prawdziwe święto tenisa w naszym regionie rozpocznie się jednak 16 sierpnia, kiedy to po weryfikacji na olsztyńskie korty wejdą tenisiści z całego świata. Zwycięzcy ITF Men's Futures (poznamy ich 24 sierpnia) podzielą się między sobą rekordową kwotą w historii memoriału - 15 tys. dolarów.

W imprezie wezmą także udział zawodnicy i zawodniczki z krajowego rankingu. Wśród nich Aleksandra Rosolska (KS Warszawianka Warszawa), która zwyciężyła w niedawno rozgrywanym w Olsztynie OTK kobiet oraz Karolina Dziubanii (KS Budowlani) - obie od organizatorów otrzymały tzw. dzikie karty. Honoru Warmii i Mazur będzie bronił także Mikołaj Borkowski z Olsztyna.

Przypomnijmy w ubiegłym roku ITF Men`s Futures wygrał Węgier Gyorgy Balazs, który w finałowym meczu pokonał Rosjanina Denisa Matsukevitcha 6:1, 6:4.

Organizatorami memoriału są Fundacja im. Marka Włodarczyka oraz Warmińsko-Mazurski Związek Tenisowy.

Turnieju amatorów

Czwartek: początek meczów w kategorii open (godz.10), kat. 45+ (12), open kobiet (14), uroczyste otwarcie (16), kat. 55+ (16.30); Piątek: kontynuacja gry pojedynczej (9), gra podwójna (14); Sobota: gra pojed. i podw. (9); Niedziela: finałowe mecze (9).