365 młodych judoków walczyło we Władysławowie

Turniej judo juniorek i juniorów kategorii A Europejskiej Unii Judo do lat 20 był jednym z cyklu turniejów przygotowujących do mistrzostw Europy. Zawody odbyły się w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich Cetniewo we Władysławowie.

Na czterech matach walczyli reprezentanci 22 federacji europejskich oraz judocy z Japonii, w sumie 205 zawodników i 160 zawodniczek. Zdaniem obserwatorów poziom sportowy turnieju był wysoki, a przebywający na wypoczynku wczasowicze w przerwach między plażowaniem mogli obejrzeć interesujące walki.

Pierwszego dnia zawodów medale dla Polaków wywalczyli: Joanna Jaworska (Truso Elbląg) - srebro w kategorii +78 kg oraz brązowy w kategorii 73 kg Dawid Tondera (Wisła Kraków). Z pomorskich reprezentantów siódme miejsce zajęła Daria Pogorzelec (Wybrzeże Gdańsk) w wadze 70 kg. Drugi dzień był pomyślniejszy dla zawodników z Pomorza, jak i całej polskiej reprezentacji. Po wygraniu trzech walk eliminacyjnych Błażej Mielcarek (AZS AWFiS Gdańsk) awansował do finału wagi 81 kg. W nim przegrał z Michaiłem Polianskowem (Rosja) i zajął drugie miejsce. W walce o trzecie miejsce wagi 57 kg Halima Mohamed-Seghir (Wybrzeże) pokonała Ludmiłę Marczenko (Ukraina). Pozostałe medale Polaków: Ewa Konieczny (Czarni Bytom) - złoto w kat. 48 kg, Adriana Grabowicz (AKS Strzegom) - srebro w kat. 44 kg, Marta Kubań (Gwardia Warszawa) - srebro w kat. 52 kg, Magdalena Tronina (Walter Rzeszów) - brąz w kat. 44 kg.

Turniejowe zmagania śledziły m.in. legendy polskiego judo: Ryszard Zieniawa, Antoni Zajkowski oraz dwukrotny mistrz olimpijski Waldemar Legień.

Część ze startujących ekip pozostała w ośrodku w Cetniewie, aby wziąć udział w czterodniowym międzynarodowym obozie treningowym.

W piątek w sali judo AWFiS przy ul. Kazimierza Górskiego 1 w Gdańsku rozpoczną się IV Międzynarodowe Mistrzostwa Pomorza w judo do lat 23 kobiet i mężczyzn.