Ekstraklasa przełożona. Kłótnia o liczbę klubów

Start ligi został przełożony o co najmniej tydzień. Nie wiadomo kto w niej zagra, a nawet... ile zespołów. Co prawda Spółka Ekstraklasa, która zarządza rozgrywkami twierdzi, że 16, ale PZPN nie wykluczył dołożenia jeszcze dwóch!
PZPN znów przesunął wybory

Rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy w sezonie 2008/09 nie rozpoczną się w ten weekend. Tak zdecydowała Esktraklasa SA. Start najwyższej ligi opóźni się więc już co najmniej o dwa tygodnie. Co gorsze wciąż niewiadomo, kto w tej Ekstraklasie zagra.

- Chcę przeprosić kibiców, jednak jesteśmy zmuszeni do ponownego przełożenia daty rozpoczęcia sezonu - powiedział Andrzej Rusko, prezes Ekstraklasy. - Mogę jedynie zapewnić, że rozgrywki na pewno rozpoczną się od 3 kolejki.

Kibice takiej pewności mieć jednak nie mogą, bo bałagan jest potworny. W czwartek zbiera się Trybunał Arbitrażowy przy PKOl. - Zbigniew Koźmiński, rzecznik prasowy PZPN - twierdzi, że potem będzie już wszystko jasne. De facto werdykt może znów wywrócić ligę do góry nogami. Dziś najbardziej prawdopodobne jest, że Trybunał przywróci do najwyższej klasy rozgrywek zdegradowane wcześniej za korupcję Zagłębie Lubin i Koronę Kielce.

Co wówczas z Piastem Gliwice i Arką Gdynia, które weszły do ligi w ich miejsce? Zostaną, czy spadną? Może PZPN zignoruje taką decyzję Trybunału i nie dopuści do rozgrywek klubów z Lubina i Kielc?

Według Koźmińskiego rozważane są wszystkie warianty, również poszerzenie ligi do 18 zespołów. - Zarząd może powiększyć ligę wbrew decyzji ekstraklasy - przekonuje. - Nad tym pracują już nasi prawnicy.

Ekstraklasa: Tylko 16!

Do rozszerzenia ligi nie chce dopuścić Ekstraklasa i Canal Plus. Andrzej Rusko: - Nie mamy już możliwości aneksowania umów z telewizją i sponsorami. W tej sytuacji PZPN musi się też liczyć z pozwami sądowymi ze strony klubów, które musiałyby zrezygnować z części pieniędzy na rzecz nowych drużyn.

A chodzi o kwotę prawie 20 mln złotych. Większa liga to również problemy organizacyjne: - Naszej zgody więc nie będzie - kwituje szef Ekstraklasy.

Rada nadzorcza Ekstraklasy SA na piśmie domaga się od PZPN "niezwłocznego wskazania 16 drużyn uprawnionych do gry w Ekstraklasie w celu umożliwienia rozpoczęcia rozgrywek ligi zawodowej, pod rygorem poniesienia odpowiedzialności majątkowej z tytułu braku takiej decyzji, bądź [z tytułu] zwiększenia liczby zespołów grających w rozgrywkach prowadzonych przez Ekstraklasę SA".

PZPN nie boi się jednak perturbacji. A Koźmiński wprost deklaruje, że bardziej prawdopodobne jest, że liga wystartuje w powiększonym zestawie, niż to, że nie będzie w nim drużyn Arki i Piasta. - Liczę jednak, że znajdziemy wraz z Ekstraklasą satysfakcjonujące wszystkich rozwiązanie.

Zjazd wyborczy PZPN - 30 października

Jedyną decyzją "niepodważalną" wtorkowego zarządu PZPN jest przeniesienie zjazdu wyborczego związku z 14 września na 30 października.Piłkarskie jaja - odcinek 2784

Nie zgadzasz się? Lepiej znasz się na sporcie? Załóż sportowego bloga, bloguj na Blogsport.pl!»