Puchar Pamięci Małego Powstańca na stadionie Polonii

Od 31 lipca do 3 sierpnia na stadionie Polonii odbywać się będzie Międzynarodowy Turniej Piłkarski o Puchar Pamięci Małego Powstańca, w którym wezmą udział drużyny jedenastolatków. - Chcemy, żeby pozostało po nas coś więcej niż tylko pomniki - powiedział jeden z pomysłodawców turnieju Jerzy Engel.


Głównym twórcą jest Jerzy Piekarzewski, wieloletni działacz Polonii, obecnie jej prezes honorowy. - Chcieliśmy złożyć hołd tym dzieciom, które ginęły na tym stadionie w czasie wojny - oświadczył na konferencji prasowej. Nagrodą dla zwycięzcy będzie kopia pomnika małego powstańca. - Uzyskaliśmy zgodę rodziny Jerzego Jarmuszkiewicza, który jest autorem projektu pomnika - mówili z dumą organizatorzy.

W turnieju weźmie udział osiem zespołów składających się z piłkarzy z rocznika 1997 i młodszych. Oprócz drużyn z Warszawy na stadionie Polonii zobaczymy również gości z Ukrainy, Węgier i Niemiec. Siedmioosobowe drużyny będą rozgrywały mecze w dwóch grupach systemem "każdy z każdym", a następnie zostaną rozegrane mecze o miejsca pierwsze, trzecie, piąte i siódme, w zależności od miejsca w grupie. Każdy mecz będzie rozgrywany na połowie głównego boiska przy Konwiktorskiej i ma trwać dwa razy po 20 minut. - Pogoda ma nam sprzyjać, a wstęp na wszystkie mecze turnieju jest bezpłatny - zapraszali organizatorzy.

Twórcy turnieju mają nadzieję, że impreza będzie się rozwijać, a brać w niej udział będą ekipy z całej Europy. - Prawie pewni przyjazdu byli chłopcy z Manchesteru United, również mocno zainteresowana była ekipa Stoke City, ale niestety, potwierdzili przybycie trochę za późno. Na pewno jednak w przyszłym roku będziemy mieli gości z Anglii - powiedział Jerzy Engel.

Na uczestników czekają atrakcje nie tylko piłkarskie. Odwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego, piątkowy mecz zostanie przerwany o godzinie 17 przez syreny. - Idea powiązania corocznego turnieju piłkarskiego dzieci z kultywowaniem pamięci o najmłodszych bohaterach, którzy ginęli w Powstaniu Warszawskim, jest ze wszech miar ideą wspaniałą - stwierdził Engel.

Dodatkową atrakcją w niedzielę o godz. 12.40 będzie mecz pomiędzy Reprezentacją Artystów Polskich a Reprezentacją Sejmu RP. Wstęp też jest bezpłatny.

Honorowym patronatem całą imprezę objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.Turniej Małego Powstańca

Grupa A

Fortuna Düsseldorf (Niemcy), FK Lwów (Ukraina), Okęcie Warszawa, Polonia Warszawa

Grupa B

Agrykola Warszawa, CWKS Legia Warszawa, Karpaty Lwów (Ukraina), Vac VLSE (Węgry)