Ostróda się stara i jest coraz bliżej Euro 2012

To mazurskie miasto ma coraz większe szanse, by stać się jedną z baz treningowych dla reprezentacji narodowych uczestniczących w piłkarskich mistrzostwach Europy, które rozgrywane będą w Polsce i na Ukrainie w 2012 roku
Bitwa o miejsca pobytowe dla piłkarzy rozpoczęła się w połowie kwietnia ub.r., kiedy władze UEFA (Europejskiej Federacji Piłki Nożnej) oficjalnie ogłosiły, że mistrzostwa Europy w 2012 r. odbędą się w Polsce i na Ukrainie. Do rywalizacji stanęło 150 miejscowości, które spełniały wstępne wymogi federacji piłkarskiej. Do nich zalicza się m.in. bazę hotelową co najmniej czterogwiazdkowej kategorii. Hotel musi być tak położony, aby dojazd autokarem z lotniska, na którym wyląduje czarterowy samolot z piłkarzami, nie trwał dłużej niż 60 min. Na odpowiednim poziomie musi być oczywiście sama baza treningowa.

Na liście nie zabrakło miast z Warmii i Mazur - Ostródy, Iławy oraz Elbląga. Jak się okazało w ostatnich dniach, z tych trzech tylko Ostróda przeszła do kolejnego etapu, wraz z 44 innymi miejscowościami.

- Powiem może nieskromnie, ale spodziewaliśmy się takiej decyzji - mówi Olgierd Dąbrowski, zastępca burmistrza Ostródy. - Dwa lata temu podczas mistrzostw świata w Niemczech przebywałem w Barsinghausen, gdzie bazę mieli nasi piłkarze. Przyglądałem się wszystkiemu, by później przenieść to na nasz grunt. Mamy duże szanse, żeby za cztery lata przyjechali do nas czołowi zawodnicy z Europy. Otrzymaliśmy dobre noty i nie możemy teraz tego zmarnować.

W ubiegłym tygodniu na Warmii i Mazurach wizytowała komisja składająca się z przedstawicieli Ministerstwa Sportu, PZPN, spółki PL 2012 oraz przedstawiciela UEFA, która sprawdzała wszelkie formalne szczegóły.

Już jesienią bądź wczesną wiosną przyszłego roku ruszy przebudowa miejskiego stadionu w Ostródzie, na którym swoje mecze rozgrywa obecnie drużyna Sokoła. Planowany jest remont płyty głównej, zainstalowanie podgrzewanej murawy, zadaszenie trybun, które przewidziano na 5 tys. osób (z możliwością dostawienia). Priorytetem jest także powstanie płyty ze sztuczną nawierzchnią oraz oświetlenia.

- Stadion ma być wizytówką Warmii i Mazur - kontynuuje Dąbrowski. - Zostanie nam na wiele lat, chcielibyśmy, żeby później odbywały się na nim nawet mecze międzypaństwowe. Mistrzostwa to pewnego rodzaju gra wojenna, gdzie sztab szkoleniowy przygotowuje taktykę ataku. Potrzebny jest w tym czasie spokój, który jesteśmy im w stanie zapewnić. Koszt inwestycji wynosi około 25 milionów złotych. Mam tylko nadzieję, że władze województwa w ciągu najbliższych lat otworzą lotnisko w Szymanach, które zagranicznym gościom znacznie ułatwiłoby komunikację z Ostródą.

Piłkarze mieliby mieszkać w hotelu Holiday Park Resort (czterogwiazdkowy), który zostanie oddany do użytku w kwietniu 2009 r. Jedną gwiazdkę więcej będzie posiadał Holiday Park, którego budowa ma się zakończyć latem 2010 r. Obydwie bazy hotelowe położone są niedaleko obiektu sportowego.

Z 44 miejscowości do połowy sierpnia ma zostać wyłonionych 16 (nieoficjalnie mówi się, że będzie ich znacznie więcej), które następnie zostaną zaproponowane zespołom, które swoje mecze będą rozgrywać w Polsce. To właśnie działacze poszczególnych federacji mają ostateczne zdanie w tej sprawie.

Także Elbląg może skorzystać na EURO 2012, jednak w tym przypadku w hotelu o wysokim standardzie mogą zagościć m.in. działacze, sponsorzy (podobnie jak w Starych Jabłonkach). Ze względu na zbyt dużą odległość do lotniska, komisja skreśliła z listy Iławę.

Rekomendowane miasta:

Bielsko-Biała, Brzeg Dolny, Ciechanów, Dzierżoniów, Gdów/Wieliczka, Gniewino, Jarocin, Jelenia Góra, Józefów, Kluczbork, Kolno, Krośnice, Legnica, Lubin, Myślenice, Nadarzyn, Nałęczów/Puławy/Kazimierz Dolny, Oława, Opalenica, Ostróda, Piaseczno, Poddębice, Polkowice, Proszowice/Bochnia, Pruszków, Rybnik, Rzeszów/Straszęcin, Serock/Nowy Dwór Mazowiecki, Siedlce, Sobótka, Sosnowiec, Straszyn, Sulejówek/Wesoła/Otwock, Sulisław/Grodków, Trzebnica, Uniejów, Ustroń/Pawłowice Śląskie, Wałcz, Warka, Władysławowo, Wodzisław Śląski, Wołów, Wyszków, Ząbki/Zielonka