Marcin Możdżonek do Pekinu, Grzyb w domu

Trener reprezentacji Polski Raul Lozano wytypował dwunastu siatkarzy, którzy zagrają na igrzyskach w Pekinie. W kadrze zabrakło miejsca dla olsztynianina Wojciecha Grzyba
Uznanie w oczach szkoleniowca Polaków znalazł inny środkowy AZS Olsztyn - Marcin Możdżonek. Dla niektórych osób może być to pewnym zaskoczeniem, ponieważ 27-letni Wojciech Grzyb to znacznie bardziej doświadczony zawodnik, który w 2006 r. razem z reprezentacją biało-czerwonych prowadzoną przez Lozano zdobył wicemistrzostwo świata. W ostatnim czasie rywalizował jednak o trzecie miejsce w kadrze (podstawowymi środkowymi są Daniel Pliński i Łukasz Kadziewicz).

Wydaje się więc, że decydujące znacznie dla wyboru trenera miał ostatni występ 23-letniego Marcina Możdżonka w rozgrywkach Ligi Światowej. Przypomnijmy w meczu przeciwko Japonii (zwycięstwo biało-czerwonych w Łodzi 3:1) spisywał się bardzo dobrze, punkty zdobywając blokiem jak i z zagrywki.

- Przygotowania reprezentacji pokazały, że o trzecie miejsce na pozycji środkowego walczą Wojciech i Marcin - mówi Mariusz Sordyl, jeden z asystentów Raula Lozano, który w nadchodzącym sezonie ma poprowadzić olsztyńskich siatkarzy. - Ja cieszę się przede wszystkim dlatego, że na olimpiadzie wystąpi kolejny zawodnik AZS [także Paweł Zagumny i Niemiec Bjoern Andrae - red.]. Oczywiście dla Wojtka Grzyba to trudna sytuacja, bo trzeba zaznaczyć, że w ostatnich tygodniach na zajęciach kadry prezentował się bardzo dobrze, podobnie zresztą jak Możdżonek. Takie decyzje, kto ma pojechać, a kto zostanie, nie należą do łatwych. Lozano wybrał, teraz Marcin się cieszy, a Wojtek nie.

Do ścisłego składu biało-czerwonych nie dostali się także: Łukasz Żygadło, Piotr Gacek, Michał Bąkiewicz oraz Bartosz Kurek.

W piątek wieczorem reprezentacja Polski (w ramach Ligi Światowej) zmierzyła się w Poznaniu z Egiptem (mecz zakończył się po zamknięciu weekendowego wydania "Gazety"). Kolejny pojedynek tych drużyn w sobotę o godz. 15 w Bydgoszczy.

Na igrzyskach olimpijskich, które odbędą się w Chinach (pierwsze spotkanie 10 sierpnia) Polacy zagrają w grupie B z Brazylią, Egiptem, Niemcami, Rosją i Serbią.

Kadra na Pekin

- rozgrywający: Paweł Zagumny (AZS Olsztyn), Paweł Woicki (Resovia Rzeszów);

- środkowi: Daniel Pliński (Skra Bełchatów), Łukasz Kadziewicz (Trefl Gdańsk), Marcin Możdżonek (AZS Olsztyn);

- atakujący: Piotr Gruszka (Altay Izmir - Turcja), Mariusz Wlazły (Skra Bełchatów);

- przyjmujący: Sebastian Świderski (Lube Banca Macerata - Włochy), Michał Winiarski (Itas Diatec Trentino - Włochy), Marcin Wika (Resovia Rzeszów), Krzysztof Gierczyński (Resovia Rzeszów);

- libero: Krzysztof Ignaczak (Resovia Rzeszów).