Do Płowdiw przed Pekinem

W bydgoskim ratuszu odbyło się pożegnanie trojga kajakarzy, którzy jadą na olimpiadę do Pekinu. Beata Mikołajczyk, Paweł Baumann i Mariusz Kujawski liczą na medale
Do Bydgoszczy przyjechali tylko na kilka godzin. Są bowiem w trakcie ostatnich już przygotowań przed wylotem i startem na igrzyskach olimpijskich w sierpniu. Dotarli prosto ze zgrupowania kadry w Radzyniu. Na początku następnego tygodnia lecą już do Płowdiw w Bułgarii, gdzie nastąpi ostateczny szlif formy, a potem już tylko aklimatyzacja w Pekinie. Kajakarze rozpoczynają zmagania na torze regatowym Shunyi dopiero 18 sierpnia, dziesięć dni po rozpoczęciu igrzysk.

- Życzymy państwu sukcesów. Będziemy trzymali kciuki. Mamy na wyjazd i na pamiątkę zegarki. Poza tym są przeznaczone w budżecie środki finansowe na nagrody dla naszych olimpijczyków, propocjonalnie do sukcesów, jakie będą ich udziałem. Czekają na was po przyjeździe z Pekinu - powiedział wczoraj prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz. Stawka jest wysoka. Ratuszowa premia za złoty medal wynosi ponad 100 tys. zł.

Mikołajczyk z UKS Kopernik jest jedyną kobietą w bydgoskim gronie olimpijskim. 23-letnia kajakarka wystartuje w dwóch konkurencjach: dwójce i czwórce. - Liczę na medal - przyznała zawodniczka, która przyszła na spotkanie w czerwonawej sukience. To jeden z ubiorów, w jakie wyposażono polskich sportowców - Do kompletu jest jeszcze szal, ale czekam jeszcze na niego - mówi Mikołajczyk.

Kujawski i Baumann to dwaj wicemistrzowie świata z Zawiszy. Obaj są członkami grupy sportowej wojsk lądowych w Bydgoszczy, starszymi szeregowymi zawodowymi w polskiej armii.

- Bywały igrzyska, na których nie było żadnego sportowca z naszego klubu. W Pekinie będzie ich aż pięciu - mówi prezes C-WZS Zawisza Sebastian Chmara - To znak, że praca z młodzieżą w klubie przekłada się także na sukcesy w dorosłym sporcie - dodaje.

- Miło jest nam, że władze miasta pamiętają o sportowcach. Dziękujęmy i będziemy walczyć o medale - obiecuje Baumann.

To pierwsze z dwóch spotkań w ratuszu z 11 bydgoskimi olimpijczykami, którzy wystartują w Pekinie. Kolejne odbędzie się w środę. Wtedy z miastem pożegna się siedmiu wioślarzy z Bydgostii/Lotto oraz Zawiszy i strzelec Wojciech Knapik (Zawisza).