Sport.pl

Polonez na trasie Świnoujście - Kołobrzeg

ŻEGLARSTWO. Organizatorzy VIII Regat Unity Line są przekonani, że w tegorocznych zmaganiach wystartuje ponad 60 jednostek.
Pomysłodawca regat Piotr Stelmarczyk na niespełna miesiąc przed startem podzielił zgłoszonych na klasy. Tradycyjnie już silną reprezentację wystawią Niemcy. Jeszcze do niedawna ponad połowę stawki stanowiły jachty z tamtego kraju.

Wśród zgłoszonych jest m.in. "Polonez" z kapitanem Bruno Salcewiczem. Jednostka reprezentuje warszawską firmę, ale jest ściśle związana ze Szczecinem. Tu została zbudowana, stąd też wyruszyła w swój największy rejs (z kapitanem Krzysztofem Baranowskim samotnie dookoła świata w latach 1972-1973).

- Tamten rejs to jedno z największych osiągnięć polskiego żeglarstwa, a powitanie przez tysiące szczecinian na Walach Chrobrego po rejsie godne było rangi tego wydarzenia - mówi Stelmarczyk. - Powrót "Poloneza" po bardzo długim, 20-letnim postoju w hangarze to ogromne osiągnięcie Bruno Salcewicza. Cieszy nas, że weźmie udział w naszej imprezie.

Wyczyn Baranowskiego sprzed ćwierćwiecza nadal ma swoją rangę. Jego śladem podążają kolejni śmiałkowie. Do regat Unity Line zgłosiło się ponad 10 samotnych żeglarzy. Rywalizacja zapowiada się interesująco. Tytułu będzie w tej klasie bronił Krzysztof Krygier z Pałacu Młodzieży. Z panami będzie rywalizować też - po raz pierwszy w RUL - Monika Matis, która przygotowywuje się do startu w transatlantyckich regatach samotnych żeglarzy Transat 650 w roku 2011. U nas wystartuje na 102-letnim "Nadirze".

Harmonogram regat znany jest już od dawna. Odprawa kapitanów 14 sierpnia, dzień później etap Świnoujście - Kołobrzeg z lotnymi premiami z Międzyzdrojach i Rewalu. 16 - wyścig na redzie w Kołobrzegu, 17 - etap Kołobrzeg - Świnoujście z lotnymi premiami w Rewalu i Dziwnowie.

- A całość podsumujemy tym razem na terenie Jacht Klubu AZS w Szczecinie - zapowiada Stelmarczyk.