Dla fanów jeździectwa

Nie lada gratka czeka na miłośników koni od piątku do niedzieli w Warce. Na Farmie Sielanka rozegrane zostaną Międzynarodowe Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Jedno-, Paro- oraz Czterokonnymi
Już po raz kolejny na terenie ośrodka jeździeckiego w Warce odbędą się prestiżowe zawody w emocjonującej, widowiskowej oraz cieszącej się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem publiczności dyscyplinie sportu jeździeckiego, jakim jest powożenie. Przypomnijmy, że w zeszłym roku Farma Sielanka była organizatorem Mistrzostw Świata w Powożeniu.

W najbliższy weekend nadarzy się więc znów niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć piękne zaprzęgi, a także kibicować zmaganiom ludzi i koni w otoczeniu pięknej przyrody, jaką tworzy dolina rzeki Pilica i lasy Puszczy Stromeckiej.

W czasie międzynarodowych zawodów w Warce odbędą się jednocześnie Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi oraz Finał Pucharu Golden Wheel Cup w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi. Do rywalizacji przystąpi 40 zaprzęgów. Oprócz polskich zawodników pojawią się reprezentanci Danii, Norwegii, Węgier i Czech.

Podczas trzydniowych zmagań będzie można obserwować trzy konkursy: ujeżdżenie, maraton i zręczność powożenia.

Ujeżdżenie, które zostanie rozegrane w piątek, to konkurencja przeprowadzana na czworoboku o wymiarach 100 x 40 m. Każdy zaprzęg wykonuje określony program składający się z figur w stępie i kłusie. Zawodnicy oceniani są za styl, dokładność i ogólną umiejętność powodowania zaprzęgiem, a także za ubiór, stan uprzęży i pojazdu oraz prezentację całego zaprzęgu.

W sobotę będzie można podziwiać najbardziej widowiskową i dynamiczną konkurencję, jaką jest maraton. Trasa pełnego maratonu składa się z trzech lub pięciu odcinków i nie przekracza 22 km. W ostatnim odcinku znajduje się osiem przeszkód krosowych (w tym przeszkoda wodna), które zaprzęg musi pokonać jak najszybciej. W tym konkursie zawodnicy startują na specjalnych krosowych bryczkach.

Zręczność powożenia odbędzie się w ostatni dzień zawodów, czyli w niedzielę. Konkurs rozgrywany jest na placu, gdzie ustawione są przeszkody o ściśle określonych wymiarach, tzw. kegle. Zawodnicy muszą wykazać się niesamowitą precyzją, ponieważ rozstaw kegli jest tylko o 20 cm większy niż rozstaw kół bryczki. Obowiązują te same pojazd, ubiór zawodnika i luzaków co w konkursie ujeżdżenia.

Zwycięzcą całych zawodów zostaje zawodnik, który we wszystkich konkursach zgromadzi najmniejszą liczbę punktów karnych.

Dla widzów, którzy pojawią się w Warce, Farma Sielanka przygotowała wiele atrakcji. - W sobotę i niedzielę dla dzieci dostępne będzie dmuchane miasteczko. A wszyscy będą mogli spróbować specjałów z naszej hotelowej kuchni - informuje przedstawicielka organizatorów Anna Adamska.

Wstęp na imprezę jest wolny.

Program zawodów piątek (18 lipca) - ujeżdżenie godz. 10-12.30 - zaprzęgi dwukonne i czterokonne godz. 14 - zaprzęgi jednokonne godz. 17 - konkursy ogólnopolskie: L1, L2, N1, N2 sobota (19 lipca) - maraton - godz. 10 niedziela (20 lipca) - zręczność godz. 10-12 - zaprzęgi dwukonne i czterokonne godz. 12-13 - konkursy ogólnopolskie: L1, L2, N1, N2 godz. 14-16 - zaprzęgi jednokonne Dekoracja zwycięzców Mistrzostw Polski i Pucharu Golden Wheel Cup