Dziesiątka z Lubelszczyzny wystąpi w Pekinie

Polski Komitet Olimpijski zatwierdził skład reprezentacji Polski na igrzyska w Pekinie. Wśród 258 wybrańców znalazło się dziesięcioro sportowców z Lubelszczyzny.
Do Chin może pojechać jeszcze więcej zawodników i zawodniczek, a konkretnie lekkoatletów. W tej dyscyplinie dziewięciu reprezentantom przedłużono okres uzyskiwania minimum olimpijskiego, ale nie ma wśród nich nikogo z naszego regionu.

Z Lubelszczyzny najwięcej zawodniczek dał do reprezentacji Agros Zamość. Z tego klubu wystartują trzy lekkoatletki: Dorota Gruca (maraton), Anna Jakubczak-Pawelec (1500 m) i Izabela Kostruba (sztafeta 4x400 m). Na olimpijskiej macie wystąpi dwóch zapaśników w stylu wolnym Górnika Łęczna: Krystian Brzozowski (74 kg) i Bartłomiej Bartnicki (120 kg). W pływaniu będą nas reprezentowały: Paulina Barzycka (Olimpia Lublin) i Zuzanna Mazurek (Fala Kraśnik), a w podnoszeniu ciężarów: Marzena Karpińska (Znicz Biłgoraj - kat. 48 kg) i Robert Dołęga (Orlęta Łuków - kat. 105 kg). Ponadto w chodzie na 50 km wystąpi Artur Brzozowski ze Znicza Biłgoraj. Mogliśmy mieć jeszcze jednego olimpijczyka więcej, ale chodziarz Rafał Fedaczyński, który także znalazł się w reprezentacji zmienił barwy klubowe i przeszedł z Unii Hrubieszów do AZS AWF Katowice.

Warto przypomnieć, że przed czterema laty podczas igrzysk olimpijskich w Atenach Lubelszczyznę reprezentowało także dziewięcioro zawodników. Z greckiego składu pozostało

troje sportowców: Krystian Brzozowski, Anna Jakubczak-Pawlak i Paulina Barzycka, która wówczas broniła barw Orlika Lublin. Najlepiej z ekipy lubelskiej wypadł wówczas zapaśnik Krystian Brzozowski, który wywalczył czwarte miejsce w kat. 74 kg. Natomiast wielkiego pecha miał znajdujący się w świetnej formie skoczek wzwyż Grzegorz Sposób. Zawodnik Startu Lublin odniósł kontuzję, której przyczyną było... pęknięcie buta podczas skoku i nie ukończył konkursu. Pozostałymi olimpijczykami w 2004 roku byli: Zapaśnicy stylu klasycznego - Dariusz Jabłoński, Radosław Truszkowski (obaj Cement Gryf Chełm), gimnastyczka Joanna Skowrońska (AZS AWF Biała Podlaska) oraz kolarki - Bogumiła Matusiak i Małgorzata Wysocka (obie Start Peugeot Lublin).