Heyah Superliga 2008 - 4X Chorzów już za nami

Po drugich tegorocznych zawodach w four-crossie (4X) z cyklu Heyah Superliga prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Robert Kulesza z Warszawy. Sobotnie zawody były pierwszymi rozgrywanymi na nowo otwartym torze w chorzowskim Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (WPKiW).
Niesprzyjająca pogoda nie odstraszyła zawodników. Mimo, iż w Chorzowie od trzech dni padał deszcz, na stracie zjawiło się 56 fourcrossowców z całej Polski. Choć początkowo wydawało się, że ogromne kałuże nie pozwolą na rozegranie zawodów, organizatorom udało się opanować sytuację, a poprawiająca się z godziny na godzinę pogoda sprawiła, że warunki do jazdy były coraz lepsze.

W samo południe nastąpiło oficjalne otwarcie toru z udziałem władz Chorzowa i WPKiW, a tuż potem zaczęły się eliminacje, które wyłoniły finałową 32 zawodników. Wśród nich znalazł się aktualny Mistrz Polski w 4X Grzegorz Borodajko, który i tym razem nie dał szans rywalom. Tym samym udowodnił, że jest w fantastycznej formie przed niedzielnymi Mistrzostwami Polski i bardzo trudno będzie odebrać mu tytuł. W finałowym przejeździe walka była bardzo wyrównana. Na starcie stanęło trzech zawodników z jednego teamu - Borodajko, Robert Kulesza i Łukasz Baran (wszyscy z MTB Wieża Anna Szczawno Zdrój) oraz reprezentujący Dartmoora Remek Oleszkiewicz. Po emocjonującym pojedynku na pierwszej prostej prowadzenie objął Borodajko i aż do końca nie dał się wyprzedzić. Po nim linię mety minął Robert Kulesza, któremu drugie miejsce wystarczyło do utrzymania prowadzenia w klasyfikacji generalnej Heyah Superligi 2008. Warto podkreślić, że obaj zawodnicy reprezentowali Polskę na czerwcowych Mistrzostwach Świata w kolarstwie górskim we włoskim Val di Sole.

Z powodu niesprzyjającej pogody nie udało się rozegrać zaplanowanych na sobotę konkursów skoków o tytuł "Księciunia Dirtu" i "Królewicza Dropów". Organizatorzy uznali, że zbyt miękki i mokry grunt mógłby być dla zawodników niebezpieczny. Widowiskowe konkursy zostaną rozegrane w niedzielę, tuż po zakończeniu Mistrzostw Polski w 4X.

"Niezależnie od zmieniających się warunków atmosferycznych, klimat Superligi na Śląsku jak zwykle był niepowtarzalny. Zawodników i kibiców tradycyjnie rozgrzały sportowe emocje" - powiedział Adam Dowgird, organizator Heyah Superligi.

W tym sezonie czekają nas jeszcze jedne superligowe zawody w 4X, poprzedzające finałowe spotkanie w Olsztynie. Miłośnicy wyścigów czwórkami spotkają się 23 sierpnia na Cytadeli w Poznaniu.

Wyniki przedstawiają się następująco: 

KATEGORIA ELITA 1. Grzegorz Borodajko - Niemcza - MISTRZ POLSKI

2. Łukasz Baran - Kędzierzyn Koźle

3. Robert Kulesza - Warszawa

4. Tomasz Ostrowski - Warszawa 

KATEGORIA MASTERS:

1. Wojciech Koniuszewski - Białystok

2. Sławomir Rawicz - Warszawa

3. Piotr Dziub - Warszawa

4. Krzysztof Podolak - Warszawa 

KATEGORIA JUNIOR:

1. Rafał Gawlikowski

2. Dawid Niesłańczyk

3. Jakub Zwolak

Wyniki 4X Chorzów:

Grzegorz Borodajko - Niemcza

Robert Kulesza - Warszawa

Łukasz Baran - Kędzierzyn Koźle

Remek Oleszkiewicz - Zamość

Sławek Bober - Kędzierzyn Koźle

Tomasz Kućkowski - Łomianki

Jakub Wolak - Rybnik

Bartosz Gostomski - Rybnik

Klasyfikacja generalna Heyah Superligi 2008 po 4X Chorzów:

Robert Kulesza - Warszawa

Remek Oleszkiewicz - Zamość

Grzegorz Borodajko - Niemcza

Tomasz Kućkowski - Łomianki

Tomasz Ostrowski - Warszawa

Rafał Wawrzusiszyn - Tomaszów Lubelski

Bartosz Gostomski - Rybnik

Sławek Bober - Kędzierzyn Koźle