Mała rewolucja w OKS 1945

Mimo że OKS 1945 rozgrywki ligowe zakończył w miniony weekend, już trwają poszukiwania nowych piłkarzy. W nowej drugiej lidze nie zobaczymy kilku zawodników, którzy do tej pory reprezentowali barwy olsztyńskiego zespołu. - Chciałbym mieć z trzech doświadczonych piłkarzy - mówi Andrzej Nakielski, trener OKS
To jest dopiero początek karuzeli transferowej, ale już nadeszły pierwsze informacje, które niewykluczone, że niedługo się potwierdzą.

Władze klubu pożegnają się z Pawłem Szypulskim, Maciejem Szostkiem, Marcinem Łukaszewskim (doszli w przerwie zimowej), Grzegorzem Sobiechem oraz Jarosławem Rzeźnikiewiczem (w OKS od sezonu 2007/2008). Ten ostatni, który był podporą obrony OKS 1945, chce założyć firmę i zakończyć swoją przygodę z piłką.

- Nie pogodzę występów na tym szczeblu z prowadzeniem interesu - mówi Rzeźnikiewicz. - Tym bardziej że przeprowadzam się do Grudziądza. W rachubę być może wchodzi jeszcze gra na niższym poziomie, ale na razie nie jestem w stanie nic więcej powiedzieć. Żałuję, że odchodzę od sportu, ale nad tą decyzją myślałem bardzo długo. Z drugiej strony kiedyś trzeba z piłką się pożegnać i dla mnie chyba nadszedł już ten moment. Z OKS podpisałem kontrakt na rok i wypełniłem go. W ubiegłym tygodniu dowiedziałem się, że działacze zamierzają przedłużyć umowę, jednak nie chcę zmieniać swojego zdania.

Lista piłkarzy opuszczających klub może się znacznie wydłużyć, bo nie brakuje sygnałów, że pierwszoligowa (po reorganizacji) Polonia Warszawa jest wstępnie zainteresowana Jackiem Gabrusewiczem, Danielem Michałowskim oraz Łukaszem Suchockim.

W tej samej klasie rozgrywek od przyszłego sezonu może zagrać także Sebastian Spychała, którego kusi Górnik Łęczna. Przypomnijmy, zawodnik był na przełomie maja i czerwca sprawdzany w młodzieżowej reprezentacji Polski, gdzie zaliczył występ w towarzyskim spotkaniu z Białorusią.

Nie jest wykluczone, że z OKS odejdą także Mariusz Mikłowski i Łukasz Harmaciński, ale

w ich przypadku wszystko zależy od tego, z jakimi nowymi piłkarzami olsztyńscy działacze

podpiszą umowę. Pierwsze decyzje i oficjalne wiadomości zapadną już w tym tygodniu,

ponieważ do końca czerwca sztab szkoleniowy chce zamknąć kadrę na sezon 2008/2009.

Jeżeli chodzi o trenerów, to w klubie zostają Andrzej Nakielski i Łukasz Kościuczuk. Z tym, że Kościuczuk od 1 lipca będzie pełnił także nowe obowiązki. Zostanie zastępcą dyrektora sportowego Andrzeja Królikowskiego i ma odpowiadać m.in. za podpisywanie kontraktów z piłkarzami.

- Obecnie większość piłkarzy ma swoich menedżerów, dlatego zdecydowaliśmy, że jedna osoba to za mało, by zajmowała się tym trudnym tematem - mówi Marian Świniarski, prezes OKS. - Czy ja pozostanę na zajmowanym stanowisku? Sprawa jest otwarta.

Kibiców ucieszy informacja, że sponsorem zespołu z Olsztyna zostanie Grupa Żywiec. Za kilka dni ma dojść do podpisania umowy, dlatego szczegóły współpracy nie są jeszcze do końca znane. O pierwszych efektach współpracy można było się przekonać podczas sobotniego spotkania z Nadnarwianką Pułtusk. Najbardziej zagorzali fani z sektora biało-niebieskiego rozwiesili tzw. sektorówkę, flagę ukazującą postać piłkarza OKS z logo jednej z marek piw, produkowanych przez Grupę Żywiec.

O nowych zawodnikach, którzy mieliby zasilić OKS, mówi się jak dotąd jedynie w kategoriach prawdopodobieństw. I tak ze wstępnych ustaleń do Olsztyna ma trafić grający na pozycji pomocnika Krzysztof Filipek, wychowanek Stomilu, który obecnie jest zawodnikiem Unii Janikowo. Po odejściu Grzegorza Sobiecha między słupkami być może stanie jeden z dotychczasowych golkiperów z Ruchu Wysokie Mazowieckie. W tym klubie gra na co dzień także Łukasz Jegliński (wychowanek Mazura Ełk), którego z występów w Naki Olsztyn bardzo dobrze zna trener Nakielski i chciałby mieć go w swoim składzie.

W przerwie zimowej działacze z Warmii i Mazur starali się o pozyskanie Marcina Wincela (wychowanka Stomilu) z Jagiellonii Białystok. Transfer nie doszedł jednak do skutku, a Wincel ostatecznie nie występował w żadnym zespole. Być może tym razem będzie reprezentował barwy OKS, choć bardziej prawdopodobne jest, że zostanie piłkarzem Unii Janikowo (szkoleniowcem jest pochodzący z naszego regionu Zbigniew Kieżun).

- Chciałbym mieć trzech bądź czterech doświadczonych zawodników - mówi Andrzej Nakielski, trener OKS. - Nie wzmocniliśmy się w przerwie zimowej, dlatego musimy nadrobić to teraz. Koniecznie chcemy pozyskać napastnika.

Jak w każdym piłkarskim zespole najchętniej widziani są ograni młodzieżowcy - według regulaminu na boisko w pierwszym składzie musi wybiec dwóch piłkarzy urodzonych w 1988 roku i młodsi. W ekipie z al. Piłsudskiego te warunki spełniają Paweł Alancewicz, Jakub Prusik oraz Mateusz Różowicz.

Piłkarze do 30 czerwca będą na urlopach, później czekają ich treningi na własnych obiektach i obóz przygotowawczy we Fromborku. To właśnie tam od 9 do 17 lipca przebywać będą na zgrupowaniu.

Zmagania w nowo utworzonej drugiej lidze, w której zagrają drużyny z województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego, rozpoczną się w weekend 10-11 sierpnia.

Sparingi OKS*

1 lipca - Polonia Warszawa, I liga, (Ciechanów)

5 lipca - Elana Toruń (II liga)

11 lipca - Concordia Elbląg, awans do III ligi, (Frombork)

14 lipca - Huragan Morąg, awans do III ligi, (Frombork)

19 lipca - Ruch Wysokie Mazowieckie, II liga

*terminarz może ulec zmianie