Łukasik ma ponad miesiąc do wypełnienia minimum

Mająca szanse na występ w sztafecie 4x400 m podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie lekkoatletka ZTE Radom Bożena Łukasik wystartuje w niedzielę w Memoriale Kusocińskiego
Dla radomianki będzie to właściwie pierwszy poważny sprawdzian formy w tegorocznym otwartym sezonie i jednocześnie pierwsza szansa, by uzyskać minimum olimpijskie. - Do startu w sztafecie 4x400 m wynosi ono 52,50 s, a do występu indywidualnego trzeba pobiec o sekundę szybciej - informuje trener ZTE Leszek Trzos. - My oczywiście skupiamy się na minimum do sztafety - dodaje.

Termin, do którego trzeba wypełnić minimum olimpijskie, to 7 lipca, ale jak przekonuje radomski szkoleniowiec, Polski Związek Lekkiej Atletyki może go przedłużyć jeszcze o trzy tygodnie.

Do tej pory Łukasik nie udało się nawet zbliżyć do wymaganego na igrzyska rezultatu. Po powrocie z obozu treningowego z włoskiego Predazzo radomianka przebywała jeszcze na zgrupowaniach w Wiśle i Sopocie, a do tej pory sprawdziła swoją formę dwukrotnie. Najpierw podczas mityngu w Siedlcach, gdzie pobiegła na nietypowym dla siebie dystansie 100 m. Czasem 12,95 s zajęła wówczas szóste miejsce. - Panowały tam jednak trudne warunki i przy niesprzyjającym wietrze nie dało się uzyskać lepszego wyniku - tłumaczy trener Trzos.

W miniony weekend lekkoatletka ZTE w mityngu Pucharu Polski w Kędzierzynie-Koźlu zaprezentowała się już na swoim koronnym dystansie i czasem 55,23 s była bezkonkurencyjna.

Podczas niedzielnego Memoriału Janusza Kusocińskiego Łukasik będzie nie tylko walczyć o olimpijskie minimum, ale także o znalezienie się w składzie reprezentacji Polski na zawody Pucharu Europy. Radomska biegaczka będzie prawdopodobnie jedyną reprezentantką naszego miasta na stołecznej imprezie. Być może jednak w konkursie pchnięcia kulą wystąpi jej koleżanka klubowa Agnieszka Dudzińska.Oni też walczyli o minima i medale

- O rezultaty uprawniające do startu w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży walczyli młodsi koledzy klubowi Łukasik. Przepustkę na imprezę, zwyciężając w swoich konkurencjach, mają już Marta Wójcik (bieg na 800 m) oraz reprezentant Starówki Radom Kacper Kornelli (skok w dal). Ponadto drugie miejsce w stolicy zajęli Patryk Sadkowski (bieg na 400 m) i Dominik Witczak (pchniecie kulą), który wynikiem 16,69 m pobił swój rekord życiowy.

W konkurencji rzutu oszczepem juniorów zwyciężył natomiast Andrzej Kaźmierczak (61,57 m). W warszawskim mityngu z powodzeniem startowali także Katarzyna Ślusarczyk, która zajęła trzecie miejsce w biegu na 400 m przez płotki. Druga w tej samej konkurencji była Anna Pacholska z Olimpu Kozienice. Z kolei w biegu na 100 m przez płotki triumfowała Karolina Jaroszek, a na 200 m bezkonkurencyjny był Daniel Kossowski.

- Tymczasem z dziesięcioma medalami, wygrywając klasyfikację drużynową, wrócili najmłodsi lekkoatleci ZTE z mistrzostw Mazowsza młodzików, które rozegrano w Płocku. Na najwyższym stopniu podium stanęli: Martyna Mąkosa (100 m ppł), Aneta Rydz (skok wzwyż), Martyna Różycka (pchnięcie kulą), Anna Skóra (rzut oszczepem), Robert Marszałek (100 m), Adam Witkowski (300 m) i Amadeusz Witkowski (1000 m). Złoto w biegu na 110 m przez płotki wywalczył również reprezentant Starówki Radom Piotr Borkowski.