Sport w skrócie

Dziewczyny zostają w I lidze

Niesamowity finisz w rozgrywkach grupy południowej I ligi kobiet. Kolporter Korona Kielce wygrał u siebie w ostatniej serii 2:0 (po bramkach Agnieszki Wąsowicz w 26 min. i Katarzyny Furmańczyk w 45. z karnego) z niepokonanym w całym sezonie liderem MUKS Tomaszów Mazowiecki i uratował ligowy byt! Także dzięki sprzyjającemu rozstrzygnięciu w Tarnowskich Górach, gdzie dwie godziny później walcząca o utrzymanie, wyprzedzająca kielczanki, Strzybnica tylko zremisowała 1:1 z wiceliderem Mitechem Żywiec.

Korona: Biel - Brzeszczyńska, Furmańczyk, Woźniak, Durlik - Prendota, Szumska (70. Brela), Zasowska, M. Pawlik - Smelcerz, Wąsowicz.

Syska drugi

Kamil Syska z Końskich (niestowarzyszony) zajmował 4 i 2 miejsce w klasie yamaha 125R na drugiej rundzie Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski, Pucharu PZM i klas markowych na torze Poznaniu. Także drugą lokatę zajmuje w klasyfikacji generalnej. W pucharze suzuki (do 600 ccm) 4 i 6 był Adrian Sikora z KTM Novi Kielce, co daje mu piątą lokatę w punktacji łącznej. Jego kolega klubowy Igor Piasecki (yamaha R6) był dwa razy szósty i to samo miejsce ma po czterech rundach. Kolejna, ale tylko dla WMMP i pucharu PZM na koniec czerwca w Brnie, a dla klas markowych dopiero 12-13 sierpnia ponownie w Poznaniu.

Pierwsza zawodowa wygrana

Na gali kick boxingu w Piotrkowie Trybunalskim w drugim w karierze zawodowym pojedynku zwycięstwo odniosła kielczanka mistrzyni Europy WKN Sandra Drabik. Wygrała na punkty, będąc lepszą we wszystkich pięciu rundach z wielokrotną medalistką MŚ i ME Agatą Karcz z Krakowa. Drabik potwierdziła dominację na ringach krajowych w wersji full contact i low kick w kat. do 56 kg. W weekend startuje z reprezentacją Polski na zawodach Pucharu Świata w Salsomaggore we Włoszech.

Ruszył sezon na plaży

Duety Krystian Lisowski i Bartek Lewicki w gronie kadetów oraz Kamil Kozłowski i Tomasz Kosno wśród juniorów wygrali w Nowinach pierwsze turnieje z cyklu mistrzostw województwa w siatkówce plażowej. Startowało 38 par. Awans do półfinałów mistrzostw Polski (w przyszły weekend w Łodzi) w grupie młodszej zapewnili sobie jeszcze zwycięscy wśród juniorów Kozłowski - Kosno oraz Dawid Sosiński - Krzysztof Mozgiel (Salos Kielce) i Paweł Kamiński - Jacek Kempkiewicz (Pińczów). Wśród juniorów nominację zapewnili sobie jeszcze Leonard Tietianiec i Michał Mitręga oraz Sławomir Jungiewicz - Rafał Golonka (wszyscy Fart) oraz zwolnieni z eliminacji Marek Leźnicki i Marcin Golonka (Salos/Czarni Połaniec). W sobotę i w niedzielę wojewódzkie turnieje kadetek i juniorek w Ostrowcu.

Superseria na Tęczy

Dwa miejsca 9-16. Piotra Klimy i Mateusza Świątka to najlepsze wyniki reprezentantów gospodarzy na OTK Superseria skrzatów i skrzatek (do lat 10) w tenisie rozgrywanej na kortach Tęczy Społem. Ten drugi przegrał w walce o ćwierćfinał 1:6 4:6 z późniejszym zwycięzcą Michałem Dębkiem z Kozicy Piotrków Trybunalski. W rywalizacji dziewcząt do II rundy udało się awansować tylko dwójce z Gemika - Wiktorii Nosek i Magdzie Stasińskiej. Wygrała Aleksandra Olszewska z Warszawy. Startowowało 43 skrzatów i 30 skrzatek z całej Polski.

Dwa finały młodzików

Młodziczki KSS-u Kielce i ich rówieśnicy z KSSPR-u Końskie zagrają w finałach Pucharu Polski w piłce ręcznej. Na turnieju półfinałowym w Chorzowie podopieczne Moniki Ciszek odniosły komplet zwycięstw - z Olszynką Dzikowiec 33:13 (18:7), Piastem Głogów 25:18 (14:9) i Zrywem Chorzów 18:17 (8:9), a Honorata Syncerz została wybrana najlepszą zawodniczką imprezy. Zespół Rafała Przybylskiego tylko na zakończenie turnieju we Wrocławiu uległ gospodarzom - Śląskowi 25:29 (11:16). Wcześniej pokonał Samson Nisko 33:27 (18:7) i ASPR Unitom Zawadzkie 35:26 (17:13). Finały PP odbędą się 12-15 czerwca.

KSS: Parandyk, Januchta - Syncerz 21 bramek w turnieju, Drabik 20, Kosałka 13, Piecaba 8, Łączek 6, Wójcik 5, Skowrońska 2, Fijałkowska 1, Pawłowska. Końskie: Kornecki, Witkowski, Pietrowski - Kubała 20, Kołodziej 14, Biegaj 14, Krzywkowski 13, Soja 12, Hubert Kornecki 10, Zagdański 9, Sękowski 1, Włoszczyński, Grabarczyk, Jachimowski, Pająk, Cieślik, Zając.

Kondycja i Integro z Pucharem Wielgusa

Drużyna Integro Staszów wśród dziewcząt i chłopców z Kondycji Kielce okazały się najlepsze w finale wojewódzkim XIII Pucharze TP im. Marka Wielgusa w piłce nożnej (nieoficjalnych mistrzostwach Polski do lat 11) w Morawicy. Najlepsze zespoły pojadą w wakacje na obozy szkoleniowe, a w dniach 19-21 września zagrają o wyjazd na mecz reprezentacji Polski w Bratysławie w finale ogólnopolskim w Bydgoszczy. Wyróżnienia indywidualne zdobyli przedstawiciele finalistów: Justyna Kos i Kamil Wochnia (najlepsi zawodnicy), Martyna Bieszczad i Adrian Wychowaniec (strzelcy) oraz Martyna Jarosz i Bartłomiej Majcherczyk (bramkarze).

Daniel w finale

Do finału OTK Serii I młodzików w Puławach w tenisie dotartł Daniel Chmielewski z Tęczy Społem Kielce. W decydującym meczu przegrał jednak 3:6 0:6 z Piotrem Łomackim z Warszawy. Także on w parze z Kamilem Dziedzicem pokonał braci Daniela i Łukasza Chmielewskich w półfinale debla - 1:6 3:6.

Trzy drużyny do Radomia

MUKS Gemik "Mistrzowie Tenisa" w składzie Paweł Obara, Kacper Kukulski, Jan Hermanowski, Weronika Kwaśniewska, Patrycja Jończyk i Natalia Grzybowska wygrali w Kielcach regionalną eliminację Akademii Tenisa Disney Channel. Te drużynowe zawody zostały rozegrane w czterech konkurencjach: próbach sprawnościowych, grach zespołowych, grach paratenisowych oraz grach tenisowych. Do półfinału ogólnopolskiego Talentiady (w randze Mistrzostw Polski Dzieci do lat 10), który odbędzie się w weekend w Radomiu pojedzie też SP 11 "Ogniste Czaszki" i obrońca tytułu MUKS I Gemik.