Sport.pl

Alfabet turnieju w Starych Jabłonkach

Ujawniamy kulisy turnieju
A jak Anders. Hotel, przy którym od czterech lat odbywa się turniej World Tour. Pierwszym właścicielem tego terenu był niemiecki hrabia Anders, od 1992 roku należy do Andrzeja Dowgiałło.

B jak boiska. Siatkarze mają w tym roku do dyspozycji osiem placów gry.

C jak Copacabana. Dzielnica Rio de Janeiro znana ze swej przepięknej plaży, długiej na cztery kilometry. Na niej odbywają się kultowe koncerty i imprezy sportowe.

D jak Dowgiałło. Andrzej z synem Tomaszem byli inicjatorami całego przedsięwzięcia. Najpierw organizowali rywalizację w zawodach wojewódzkich, następnie ogólnopolskich, mistrzostwach Europy kobiet i mężczyzn do lat 21. Od czterech lat zapraszają do siebie najlepszych zawodników z całego świata.

E jak eliminacje. Od nich 3 czerwca rozpoczną się zmagania w tegorocznym turnieju. Najlepsze zespoły zapewnią sobie awans do turnieju głównego.

F jak FIVB. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej to organizacja sportowa z siedzibą w Lozannie. Zrzesza 219 krajowych związków piłki siatkowej. Przedstawicielką FIVB w Starych Jabłonkach będzie Sara Seravalli, z Włoch.

G jak GE Money Bank Mazury Open - to pełna nazwa tegorocznej imprezy.

H jak hałas. W ciągu sześciu dni Stare Jabłonki odwiedza około 100 tys. osób. Na początku mieszkańcy tej małej miejscowości narzekali na hałas. Później zrozumieli, że na imprezie, oprócz walorów sportowych mogą także zarobić.

I jak imprezy towarzyszące. Puchar Świata to impreza dla całych rodzin. Nie brakuje koncertów znanych artystów, w tym roku gwiazdą będzie Kombii.

J jak jeziora. Z nimi kojarzona jest Warmia i Mazury. Nad jednym z nich, Szelągiem Małym, odbywa się turniej.

K jak Koczan Piotr. Były siatkarz AZS Olsztyn, wicemistrz Europy z 1983 r. W przeszłości przebywał w USA, kolebce siatkówki plażowej. Wspólnie z Andrzejem Dowgiałło rozpoczął popularyzację plażówki w Polsce.

L jak Larissa Franca. Brazylijka w parze z Julianą Felisbertą Da Silva to faworytki wśród pań. Są aktualnymi brązowymi medalistkami mistrzostw świata.

Ł jak ładne, a nawet piękne panie. Tych z pewnością nie zabranie w Starych Jabłonkach, nie tylko na boisku, ale także na trybunach.

M jak mistrzostwa świata. O ich organizację w 2011 r. starają się organizatorzy World Tour Stare Jabłonki.

N jak niedźwiedzie. Jak wielokrotnie żartowali organizatorzy Mazury Open, tych zwierząt obawiali się zawodnicy z odległych krajów przed pierwszym przyjazdem do Polski

O jak olimpiada. W tym roku zawodnicy walczą nie tylko o nagrody pieniężne, ale także o punkty, które w klasyfikacji łącznej pozwolą najlepszym zakwalifikować się do igrzysk olimpijskich w Pekinie.

P jak polskie pary. W Starych Jabłonkach wystąpi 15 par z Polski. Sześć z nich zagra w turnieju głównym (dwie z dziką kartą), natomiast pozostałe w eliminacjach.

R jak Ricardo Santos i Emanuel Rego. Brazylijska para, która trzykrotnie cieszyła się już ze zwycięstwa w Mazury Open. Nazywani są już przez organizatorów ambasadorami Starych Jabłonek. Wśród polskiej publiczności cieszą się ogromną popularnością. Drogę z boiska do hotelu o długości kilkuset metrów pokonują w ciągu.... godziny, bo zawsze są zaczepiani przez fanów.

S jak Stare Jabłonki. Mała wieś położona przy trasie między Olsztynem a Ostródą, na co dzień mieszka tu około 700 osób.

T jak termin imprezy. Do tej pory Mazury Open odbywały się w różnych terminach, nawet na początku września. W przyszłych latach organizatorzy chcą, by władze FIVB planowały zawody latem.

U jak USA. Do tej pory jedynie pary ze Stanów Zjednoczonych nie gościły w Starych Jabłonkach. W tym roku na liście zgłoszeń znalazły się po raz pierwszy dwie żeńskie ekipy z tego kraju.

W jak World Tour. Turnieje światowe w siatkówce plażowej. Uczestniczą w nich reprezentanci ponad 120 krajów. W tym roku rywalizacja rozpoczęła się pod koniec marca, a zakończy w połowie października.

Z jak zawodowcy. Tak można nazwać siatkarzy startujących w Pucharze Świata. W turniejach walczą o nagrody pieniężne wynoszące od 100 do 300 tys. dolarów w jednych zawodach.

Ż jak żelazne rurki. Aby postawić trybuny na ponad 4,5 tys. miejsc przy stadionie głównym potrzeba 450 ton żelaznych rurek przywiezionych ze Szwecji.