Prezydent Białegostoku nagrodził sportowców

Choć nigdy nie jest tak dobrze, by nie mogło być lepiej, nasi wyróżniający się sportowcy i trenerzy nie powinni narzekać na brak wsparcia ze strony władz. Dwa tygodnie temu pokaźne nagrody finansowe i stypendia rozdał im marszałek województwa, a wczoraj prezydent Białegostoku.
W Pałacyku Gościnnym 17 osób odebrało nagrody za sukcesy w 2007 r. - ogółem prawie 50000 zł. Najwięcej - bo aż 5500 zł - dostała skoczkini wzwyż Podlasia Białystok Kamila Stepaniuk. Podopieczna również wyróżnionego trenera Janusza Kuczyńskiego w poprzednim sezonie zdobyła mistrzostwo Polski seniorów, ale przede wszystkim zajęła czwarte miejsce na młodzieżowych mistrzostwach Europy. Aktualnie stara się o uzyskanie minimum do igrzysk olimpijskich w Pekinie. Najbliższą okazję będzie miała podczas weekendu na zawodach ligi lekkoatletycznej w Białej Podlaskiej.

- To jest wielki zaszczyt i wyróżnienie, że z tak dużego grona sportowców naszego województwa zauważono właśnie mnie - mówi Stepaniuk. - Wysokością nagrody także jestem mile zaskoczona. Taka nagroda na pewno motywuje do dalszej pracy. Mam nadzieję, że osiągnę w najbliższym czasie to minimum do igrzysk.

Taką samą kwotą został nagrodzony chiński trener short-tracku Yang He, pod którego kierunkiem łyżwiarze Juvenii Białystok nie tylko tradycyjnie już dominowali w kraju, ale także zaczęli liczyć się na arenie międzynarodowej. O 1000 zł mniej otrzymał Mariusz Kulhawik, szkoleniowiec juniorów młodszych Miejskiego Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego, współpracującego z Jagiellonią, który w ubiegłym roku doprowadził swoich podopiecznych do wicemistrzostwa Polski.

- Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia, a na pewno tak wysokiej kwoty - dziwił się Kulhawik. - Jest to budujące, że ktoś zauważa naszą pracę i docenia. To naprawdę może zmotywować do lepszej pracy.

Emocji nie kryła także 18-letnia Beata Babińska, szablistka Trzynastki Białystok, która dostała 2000 zł nagrody w kategorii młody sportowiec.

- Taką kwotą to ja jestem przerażona - cieszyła się Babińska. - Tym bardziej że tak naprawdę miałam tylko jeden duży wynik w ubiegłym roku. Było to drużynowe mistrzostwo Europy kadetów.

Oprócz jednorazowych nagród prezydent przyznał aż 133 stypendia (od 500 do 1500 zł dla seniorów oraz 300 i 600 zł dla młodszych sportowców) na pierwsze półrocze 2008 r. Ponadto aż po 1900 zł stypendium miesięcznie otrzymuje sześcioro sportowców, którzy wciąż mają szansę wyjazdu na tegoroczne igrzyska olimpijskie. Wśród nadziei olimpijskich oprócz Stepaniuk znaleźli się: Maciej Hasiec (Podlasie, zapasy), Jacek Roszko, Paulina Siemieniako (Podlasie, sprinty), Krystyna Zabawska (Podlasie, pchniecie kulą), Paweł Skowroński (Dojlidy, kajakarstwo). Wszyscy oni zostali też wyróżnieni wcześniej przez marszałka województwa. Od marca do sierpnia (na razie) otrzymują ponad 1000 zł stypendium miesięcznie.Najlepsi sportowcy

5550 zł - Kamila Stepaniuk (Podlasie Białystok, skok wzwyż).

4500 zł - Paweł Skowroński (Dojlidy Białystok, kajakarstwo).

3500 zł - Barbara Barszcz (Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych "Start", tenis stołowy).

2500 zł - Grzegorz Lewoc (Kaliber Białystok, strzelectwo).

2000 zł - Patrycja Maliszewska (Juvenia Białystok, short-track).

1000 zł - Krystyna Zabawska (Podlasie Białystok, pchnięcie kulą).Młodzi sportowcy

2000 zł - Anna Omielan (PSSON "Start", pływanie).

2000 zł - Ewa Piotrowska (Hubal Białystok, badminton).

2000 zł - Beata Babińska (Trzynastka Białystok, szermierka).

2000 zł - Bartosz Konopko (Juvenia Białystok, short-track).

2000 zł - Anna Dowgiert (Juvenia, pływanie).Najlepsi trenerzy

5500 zł - Yang He (Juvenia, short-track).

4500 zł - Mariusz Kulhawik (Miejski Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego, piłka nożna).

3500 zł - Janusz Kuczyński (Podlasie Białystok, lekkoatletyka).

2500 zł - Piotr Daszuta (PSSON, pływanie).

2000 zł - Piotr Napiórkowski (Dojlidy Białystok, tenis stołowy).Najlepsi działacze

2000 zł - Nina Piotrowska (PSSON "Start").