Sport w skrócie

Łotwa przed... Łotwą

Dopiero w środę rozstrzygnie się, którą pozycję zajmą pierwszoligowe szczypiornistki KSS-u Kielce na międzynarodowym turnieju na Litwie. We wtorek w Wilnie podopieczne Wojciecha Wasika przegrały z reprezentacją Łotwy 24:33 (9:16), ale był to tylko mecz towarzyski. Teraz ta sama para zagra o piąte miejsce w imprezie. KSS: Wałcerz, Pasternak - Szymańska 10, K. Bugajska 5, Lalewicz 2, Młynarczyk 2, Dziedzic 1, Słoma 1, Nowak 1, Łutaj 1, Zawartka 1, Toboła.

KSS i Staszów w finale

Młodziczki młodsze KSS-u Kielce i ich rówieśnicy z OSiR-u Staszów awansowali do finału Pucharu Polski w piłce ręcznej (dzieci do lat 13). Na turnieju półfinałowym w Kielcach podopieczne Stanisławy Grzegolec zajęły premiowane awansem drugie miejsce. KSS przegrał z późniejszym zwycięzcą Bellatorem Ryjewo 23:31 (10:15), pokonał Kusego Kraków 30:11 (13:6) oraz Pałac Młodzieży Tarnów 21:16 (10:9). Identyczny dorobek miał zespół Krzysztofa Czerwca i Grzegorza Kwaska na turnieju w Jarosławiu. Staszowianie pokonali Jedynkę Pruchnik 25:24 (10:13) oraz Krakowiaka 85 Kraków 28:24 (12:13) i przegrali w meczu o pierwsze miejsce z Azotami Puławy 20:22 (10:13). Finał PP odbędzie się 6-8 czerwca.

Legia znów zaprasza

Pomocnik KSZO Ostrowiec Adrian Frańczak został zaproszony na testy przez warszawską Legię. Umiejętności "Franka" wicemistrz Polski sprawdzać będzie 2-3 czerwca. To nie pierwsza przymiarka Frańczaka do klubu z Łazienkowskiej. Przed rundą wiosenną spędził kilka dni na testach, ale kluby ostatecznie nie doszły do porozumienia w kwestii ewentualnego transferu.

Przegrał ze zwycięzcą

W 1/8 zakończył swój udział w pierwszych zawodach Pucharu Europy juniorów w łucznictwie jedynak ze Stelli Kielce Maciej Fałdziński. Na zawodach w Punta Umbria w Hiszpanii 18. po kwalifikacjach podopieczny Wiktora Pyka został wyeliminowany przez późniejszego triumfatora Richa van den Oevera z Holandii (100:111).

Dwójka w kadrze

15-letnia Alicja Leśniak z AZS-u Kielce i o cztery lata starszy Maciej Podsiadło z Polonii Lotto Kielce zostali powołani na konsultacje kadr narodowych w tenisie stołowym. Ucząca się w Gimnazjum nr 16 kadetka to brązowa medalistka ostatniej olimpiady młodzieży w deblu, a Podsiadło to ćwierćfinalista młodzieżowych mistrzostw Polski. Leśniak zagra w reprezentacji już na Polish Youth Open 2008, które w weekend odbywać się będzie w Cetniewie.

Superseria na Tęczy

41 chłopców i 29 dziewcząt wzięło udział w rozegranym na kortach Tęczy Społem Kielce Ogólnopolskim Turnieju Klasyfikacyjnym Młodzików "Superseria" - Pucharze Gór Świętokrzyskich. Z kieleckich tenisistów najlepiej spisał się Daniel Chmielewski, zaliczając dwa ćwierćfinały. W singlu przegrał 2:6, 3:6 z rozstawionym z nr. 2 Damianem Okrutnym z Radomia, a w deblu w parze z bratem Łukaszem 6:4, 4:6, 7:10 z Michałem Kamińskim i Adamem Kurtysem (Wrocław/Głogów). Wśród dziewcząt w 1/8 po przegranej 3:6, 3:6 z późniejszą finalistką Adrianą Zurawską (Warszawianka) pożegnała się z turniejem Wiktoria Nosek z Gemika Kielce. Od soboty na Tęczy w Superserii rywalizować będzie 80 skrzatów (zawodnicy do lat 10), w tym wszyscy najlepsi w Polsce.

Najlepsze familie z Kielc i Skarżyska

Andrzej i Tomasz Mroczkowie ze Skarżyska oraz Mariola i Krzysztof Kaniewscy wygrali eliminacje makroregionalne XII Amatorskich Mistrzostw Polski w rodzinnych deblach i mikstach w tenisie, które odbywały się w centrum Roko w Kielcach. Awans do finałów uzyskali jeszcze: Piotr i Paweł Michalscy (Kielce), Zdzisław i Piotr Adamczykowie (Wodzisław) i Paweł i Karol Szurmiakowie (Ostrowiec), a także Elżbieta i Robert Mazurkiewiczowie (Skarżysko), Ewa i Tomasz Osuchowie (Kielce), Iga i Zbigniew Popieluchowie (Radom) oraz debel pań Danuta Herda-Śmigaj - Joanna Ciborowska (Kraków/Kielce).