Abramowicz zwolnił Granta

Chelsea zwolniła trenera Avrama Granta w trzy dni po tym jak jego zespół w dramatycznych rzutach karnych przegrał finał Ligi Mistrzów z Manchesterem
Anelka: Nie chciałem strzelać karnego

Puchar Europy dla Manchesteru

- Chelsea FC może potwierdzić, że rozwiązano kontrakt z trenerem pierwszej drużyny Avramem Grantem. Decyzję podjęliśmy po spotkaniach odbytych w ostatnich dwóch dniach - głosi stanowisko klubu.

- Wszyscy w Chelsea bardzo dziękują Avramowi za jego poświęcenie i oddanie od momentu objęcia funkcji trenera we wrześniu ubiegłego roku - czytamy na oficjalnej stronie klubu. - Teraz nasze wysiłki będziemy koncentrować na poszukiwaniu nowego trenera i do tego czasu wstrzymamy się z dalszym komentowaniem całej sprawy - czytamy dalej.

Przyszłość reszty sztabu szkoleniowego Granta w postaci asystentów Stevea Clarka i Henka Ten Catea jest niejasna. Frank Rijkaard, Roberto Mancini oraz Guus Hiddink - to potancjalni trenerzy Chelsea, według doniesień zachodniej prasy. Jeżeli, któryś z nich przyjdzie do klub, to z pewnością będzie chciał zatrudnić swoich specjalistów.

Droga Avrama Granta do Chelsea

Początki trenerskiej kariery to prowadzenie, w latach 70 i początku 80 Hapoelu Petah Tikva. Większe sukcesy zaczął odnosić trenując Maccabi Tel Awiw (1991-95 i 1997-2000) oraz Maccabi Haifa (2000 - 2002), z którymi zdobył tytuły mistrza kraju. W 2002 roku, po rezygnacji Danea Richarda Moellera Nielsena, rodzima federacja zaproponowała Grantowi poprowadzenie drużyny narodowej. Z kadrą nie odniósł jednak większych sukcesów. Izraelczycy pod jego wodzą nie zakwalifikowali się do mistrzostw Europy w 2004 roku, a także do mistrzostw świat w Niemczech.

Do Anglii przyjechał w czerwcu 2006 roku. Został zatrudniony na stanowisku dyrektora technicznego Portsmouth przez Aleksandra Gaydamaka - właściciela Portsmouth i syna milionera Arkadiego Gaydamaka, który z kolei jest właścicielem mistrzów Izraela Beitaru Jeruzalem. Grant znał już w tym czasie Romana Abramowicza. Obaj panowie poznali się kilka miesięcy wcześniej przy okazji spotkań rosyjskiego miliardera z Levim Leviev, który próbował kupić Hapoel Tel Awiw. Grant miał zostać nowym trenerem Hapoelu, ale Leviev nie kupił drużyny, a Grant wyjechał do Anglii.

Izraelczyk przybył do Chelsea najpierw na stanowisko dyrektora ds. sportowych. Dzięki temu stał się najbliższym doradcą Romana Abramowicza. Wówczas trenerem "The Blues" był Jose Mourinho, który został zwolniony po tym jak na koniec sezonu drużyna zajęła drugie miejsce w tabeli. Jego następcą był właśnie Avram Grant.

Czy Chelsea czeka rewolucja