Sprawdzian dla Polek w Uranii

Od poniedziałku polska reprezentacja piłkarek ręcznych przebywa na zgrupowaniu w Elblągu. Obóz zakończą mecze towarzyskie z Kazachstanem, rozgrywane w Elblągu i Olsztynie, które mają przygotować je do zbliżających się pojedynków z Portugalią. Ich stawką będzie awans do mistrzostw Starego Kontynentu
Reprezentacje naszych piłkarzy i piłkarek ręcznych w ostatnich latach często goszczą na Warmii i Mazurach - w 2005 r. olsztyńska hala Urania przyniosła szczęście podopiecznym Bogdana Wenty, którzy pokonali w dwumeczu Szwecję, dzięki czemu świętowali awans na mistrzostwa Europy. Dwa lata temu w Olsztynie szczypiornistki przegrały co prawda z Litwą 25:26, ale dzięki dziesięciopunktowej zaliczce z pierwszego meczu zakwalifikowały się do najlepszych europejskich drużyn.

W tym roku szczypiornistki znad Wisły, prowadzone przez trenera Zenona Łakomego, znów zawitały do województwa warmińsko-mazurskiego. W poniedziałek rozpoczęły kilkudniowe zgrupowanie w Elblągu. Tam, w Centrum Sportowo-Biznesowym, w najbliższy piątek zagrają pierwsze spotkanie z reprezentacją Kazachstanu (godz. 17). W sobotę natomiast przeniosą się do Olsztyna, gdzie w hali Urania odbędzie się pojedynek rewanżowy.

Towarzyski dwumecz ma ogromne znaczenie dla biało-czerwonych. Będą to bowiem ostatnie spotkania kontrolne przed pojedynkami eliminacyjnymi do mistrzostw Europy (po raz pierwszy z Portugalią zmierzą się w sobotę, 31 maja w elbląskim Centrum Sportowo-Biznesowym). Z kolei dla Kazachstanu, który jest aktualnym mistrzem Azji, to jeden ze sprawdzianów przed ich występem na igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

- W sobotę w Uranii będziemy mogli zobaczyć najlepsze polskie piłkarki ręczne - być może będzie to jedyna taka okazja, by ich grę podziwiać na żywo - mówi Zbigniew Czapla, jeden z organizatorów spotkania w Olsztynie. - Doświadczonych zawodniczek jest w drużynie niewiele - są to Iwona Niedźwiedź-Cecotka czy Izabela Duda. Większość reprezentantek jednak wchodzi dopiero w europejską piłkę ręczną. Mają po 23 - 24 lata, więc przed nimi jest jeszcze kolejna olimpiada.

Polska reprezentacja oparta jest głównie na szczypiornistkach grających w lidze krajowej, ale nie brakuje wśród nich również zawodniczek z klubów zagranicznych. W Olsztynie będziemy mogli zobaczyć m.in. Karolinę Kudłacz, pierwszoplanową postać reprezentacji, na co dzień grającą z drużynie niemieckiej, oraz Izabelę Dudę, która została uznana za najbardziej wartościową zawodniczkę ligi norweskiej. Nie do końca pewny jest natomiast występ Emilii Roguckiej, ponieważ szczypiornistka niemieckiego HC Frenkfurter doznała kontuzji kolana.

Spotkanie w Olsztynie rozpocznie się w sobotę o godz. 18.30. Bilety kosztują 5 zł (można je kupić w przedsprzedaży lub bezpośrednio przed meczem w hali Urania). Zorganizowane grupy mogą wejść bezpłatnie. Bezpośrednia transmisja pojedynku - w Polsacie Sport.

Reprezentacja Polski

bramkarki: Izabela Czarna (Zagłębie Lubin), Beata Kowalczyk (Piotrcovia Piotrków Tryb.), Małgorzata Sadowska (AZS AWFiS Gdańsk)

rozgrywające: Klaudia Pielesz (Zagłębie), Joanna Obrusiewicz (Zagłębie), Dorota Malczewska (SPR Lublin), Kinga Byzdra (SPR), Iwona Niedźwiedź - Cecotka (SK Aarhus, Dania), Karolina Kudłacz (HC Lipsk, Niemcy), Izabela Duda (Storhamar Handball, Norwegia), Alina Wojtas

skrzydłowe: Kaja Załęczna (Zagłębie), Małgorzata Majerek (SPR), Kinga Polenz (Piotrcovia), Dorota Czekaj (AZS Politechnika Koszalin), Emilia Rogucka (HC Frankfurter, Niemcy)

obrotowe: Aleksandra Jacek (Zagłębie), Edyta Chudzik (AZS AWFiS Gdańsk), Marta Goraj (AZS Koszalin)