Europa za silna dla łodzian

Młodzi piłkarze SMS Łódź zajęli 13. miejsce w europejskich kwalifikacjach do turnieju Nike Premier Cup'08. Zwyciężył szwajcarski FC Basel.
Przez trzy dni na boiskach Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy ul. Milionowej dwadzieścia najlepszych klubowych drużyn walczyło o trzy miejsca premiowane awansem do mistrzostw świata do lat 15. - Impreza miała europejską oprawę - uważa Krzysztof Stefański, były piłkarz ŁKS, który od 14 lata mieszka w Belgii. Wychowanek klubu z al. Unii podczas turnieju opiekował się zawodnikami belgijskiego Beerschotu, którego przed laty był zawodnikiem. Później występował w Tielen Strombeeck, Schoten i Volvertem, a teraz jest trenerem grup młodzieżowych w Beerschocie.

W turnieju wystąpiły dwie polskie ekipy: SMS Łódź i Agrykola Warszawa. Obie nie odegrały znaczącej roli, ale Janusz Matusiak, dyrektor łódzkiej szkoły, był bardzo zadowolony z postawy swoich zawodników. - Pechowo zremisowaliśmy pierwsze spotkanie eliminacyjne, dlatego później szło nam jak po grudzie - tłumaczy.

Podopieczni trenera Marcina Perlińskiego po remisie z FC Nitra 1:1 (gol: Kiełb), porażkach z Vysociną Jihlava 1:3 (Sikora), Germinalem Beerschot Antwerpia 0:2 i bezbramkowym remisie z Tirolem Innsbruck nie wyszli z grupy eliminacyjnej. W meczach o miejsca 13-16 SMS pokonał łotewski Metalurgs Lipawa 2:1 (Sikora 2), a następnie zwyciężył portugalską Estrelę Amadora 2:0 (Seweryn, Rybicki). Agrykola zajęła dopiero 18 miejsce.

W finale szwajcarski FC Basel pokonał fiński Honka FC 2:0, a w meczu o trzecie miejsce holenderski Willem II Tilburg zwyciężył rosyjskie Krylia Sowietow Samara 2:0. W sierpniowym finale w Manchesterze wystąpią trzy najlepsze zespoły z łódzkiego turnieju: FC Basel, Honka FC i Willem II.

Na najlepszego zawodnika turnieju wybrano Darko Jevticia (Basel), który w nagrodę odebrał puchar ufundowany przez marszałka województwa łódzkiego. Bohater z Wembley Jan Tomaszewski nagrodził z kolei najlepszego bramkarza turnieju, którym został Joonas Jokinen (Honka). Natomiast najlepszy strzelec turnieju Siergiej Sipatow (Krylia Sowietow) odebrał puchar prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego.

Skład SMS: Maciej Kruź, Simon Krawczyk, Artur Bogusz, Marcin Kabziński, Jakub Kiełb, Konrad Szubert, Igor Światkiewicz, Łukasz Chojecki, Piotr Gawrysiak, Piotr Niewieściuk, Patryk Sikora, Patryk Steciak, Bartek Zarębski, Mariusz Rybicki, Adrian Seweryn, Leis Wahidi.