Sport.pl

Biegacze dotarli do Krakowa

Sztafeta promująca akcję Polska Biega, organizowaną przez ?Gazetę Wyborczą?, po trzech dniach dotarła z Warszawy do Krakowa. 10-osobowa ekipa, w której składzie biegli m.in. Przemysław Babiarz, dziennikarz TVP i Czesław Fluder, rzecznik Polskiego Związku Narciarstwa pokonała 306,5 km.
Po intensywnym biegu bardziej bolą ręce niż nogi - podobno od przybijania piątek najmłodszym kibicom, którzy wspierali uczestników sztafety. - Dotąd miałem niewłaściwe wyobrażenie, że dzieciaki są namawiane do uczestniczenia w różnego rodzaju biegach. Nic z tych rzeczy. Potrafiły się ścigać nawet przez kilka kilometrów - mówi Piotr Pacewicz, kapitan sztafety i zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

Na trasie do Krakowa nie zabrakło miłych niespodzianek. Kompanem biegaczy stał się 74-letni rowerzysta, który zdążył opowiedzieć całą historię swojego życia. Razem ze sztafetą pokonał niemal 100 km, po czym... wrócił do domu. W Odrzywole uczestników poczęstowano najsmaczniejszymi na świecie obwarzankami z makiem.

Uczestnicy byli jednak bezradni, gdy pod Krakowem biegaczy oznakowanych logiem akcji Polska Biega (oryginalny struś) miejscowi wzięli za ekipę od szczepienia psów. Udało się jednak zaszczepić dobre nawyki. Drugiego dnia do sztafety przyłączyli się licealiści, którzy żartowali, że po pewnych używkach biegnie się lepiej i łatwiej. - Pokazaliśmy im, co znaczy prawdziwe bieganie. Chyba rzucą piwko i szlugi - śmieje się Pacewicz.

- Wzięliśmy ze sobą książki, ale nikt nie miał czasu na czytanie. Kiedy odpoczywaliśmy, poznawaliśmy ludzkie historie. Było warto wziąć urlop - relacjonuje Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. - Małopolska będzie mi się teraz kojarzyła z kwitnącymi bzami. Akurat mój odcinek w dolinkach jury krakowsko-częstochowskiej minął pod znakiem tego pięknego zapachu.

Sztafeta promowała akcję Polska Biega, która dziś rozpoczęła się na terenie całej Polski. W Małopolsce biegi zorganizują w 27 miejscowościach, w tym dwie imprezy przewidziano w Krakowie na Błoniach i na Bulwarach Wiślanych.

17 maja

Babice, start o godz. 13.15, Biecz, start 8, Brzeszcze, start 10, Bytomsko, start 12, Dąbrowa Tarnowska, start 14, Dobra, start 14, Klucze, start 10, Kraków, start 10, Tarnów, start 10, Wieliczka, start 12, Krzeszowice, start 11, Lanckorona, start 10, Libiąż, start 9, Łabowa, start 17, Młynne, start 10.30, Mszana Dolna, start 15, Mszana Dolna, start 10, Myślenice, start 12, Nowy Targ, start 10, Olkusz, start 11, Raciborowice, start 10, Racławice, start 10, Szymbark, start 14,

18 maja

Ryglice, start 14, Rytro, start 15, Sucha Beskidzka, start 6.30, Kojszówka, start 13.30