Przez Łódź do Manchesteru

Dwadzieścia europejskich drużyn będzie rywalizować w Łodzi o mistrzostwo Europy piętnastolatków. W turnieju wystartują też dwa polskie zespoły
- Już ładnych parę lat temu wpadliśmy na pomysł, aby zapraszać do Łodzi najlepsze zespoły z naszego kontynentu - opowiada Janusz Matusiak, dyrektor łódzkiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego z ul. Milionowej.

I prawie dwa lata starano się o organizację europejskich kwalifikacji turnieju Premier Cup, które od piątku będą rozgrywane na obiektach SMS. Premier Cup, w którym rywalizują piętnastolatkowie, ma długą tradycję, grali w nim m.in. Argentyńczyk Carlos Tevez, Hiszpanie Fernando Torres i Cesc Fabregas.

Stawką turnieju, którego sponsorem jest firma Nike, jest awans do sierpniowych mistrzostw świata, które odbędę się w Manchesterze. Bez europejskich eliminacji zagrają tam gospodarze imprezy oraz m.in. Juventus Turyn (Włochy), Eintracht Frankfurt (Niemcy), Milddlesbrough (Anglia) oraz Central United (Nowa Zelandia) i Audax Italiano (Chile).

Do Anglii z Łodzi pojadą trzy najlepsze drużyny. O awans walczyć będą Tirol Innsbruck (Austria), Germinal Beerschot (Belgia), FC Zagrzeb (Chorwacja), Vysocina Jihlava (Czechy), Vejle (Dania), Honka FC (Finlandia), Willem II Tilburg (Holandia), Hapoel Tel Awiw (Izrael), Metalurg Lipawa (Łotwa), Vaalerenga Oslo (Norwegia), Estrela Amadora (Portugalia), Krylia Sowietow Samara (Rosja), FC Nitra (Słowacja), FC Maribor (Słowenia), FC Basel 1893 (Szwajcaria), Vaksala SK (Szwecja), Genclerbirligi (Turcja), Felcs t SE (Węgry) oraz Agrykola Warszawa i SMS Łódź. - Jesteśmy zaszczyceni, ze możemy wziąć udział w takiej imprezie. Na pewno będą to fajne zawody i idealna okazja, aby sprawdzić się na tle innych europejskich drużyn - uważa Matusiak.

Dotychczas największym osiągnięciem łodzian było czwarte miejsce, który zajęli podczas turnieju w 2000 r. w Holandii. Spośród piłkarzy, którzy wtedy grali, na razie największą karierę zrobił Marcin Kowalczyk, wicemistrz Polski z PGE GKS Bełchatów, obecnie piłkarz Dynama Moskwa.

Otwarcie turnieju zaplanowano na dziś na godz. 19.30. Wezmą w nim udział m.in. prezes PZPN Michał Listkiewicz, marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak oraz były reprezentant Polski Jan Tomaszewski.

Po uroczystości otwarcia nastąpi losowanie czterech grup eliminacyjnych. Spotkanie finałowe zostanie rozegrane w niedzielę, a nagrody najlepszym będzie wręczać m.in. Jakub Błaszczykowski, jeden z pewniaków trenera Leo Beenhakkera w kadrze Polski na Euro 2008.

Do Łodzi wybiera się wielu menedżerów, którzy na co dzień współpracują z najlepszymi europejskimi klubami. - Przyjedzie Carlo Jacomuzzi, który szuka młodych graczy dla angielskiej Chelsea - zdradza Matusiak.