Najpierw derby, później Euro

Żużlowi kibice z Rzeszowa i Tarnowa wspólnie dopingujący reprezentację Polski w meczu Euro 2008 z Niemcami? Taki scenariusz jest możliwy 8 czerwca na stadionie Unii w Mościcach.
Na ten dzień zaplanowano derbowy mecz ósmej kolejki Speedway Ekstraligi, w którym Unia Tarnów zmierzy się z Marmą Polskie Folie Rzeszów. Rozpocznie się on o godz. 18.30, a o 20.45 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw Europy Polska zmierzy się z Niemcami.

Derbowe pojedynki między drużynami z Tarnowa i Rzeszowa od lat elektryzują kibiców w obu miastach. W tym roku oba pojedynki derbowe będą miały bardzo duże znaczenie, gdyż zarówno przed Unią jak i Marmą ciężka walka o utrzymanie ekstraligowego bytu. Może być nawet tak, że właśnie między tymi dwoma drużynami rozegra się walka o pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej.

W tym sezonie derby odbędą się dwukrotnie w przeciągu tygodnia. Już 1 czerwca obie drużyny spotkają się w Rzeszowie, a tydzień później odbędzie się rewanż na stadionie w Mościcach. Tradycyjnie na obu spotkaniach można spodziewać się dużej liczby kibiców przyjezdnych. Jednak fanów żużla z Rzeszowa zmartwiła godzina rozpoczęcia pojedynku w Tarnowie, która ustalona została na 18.30. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że tego samego dnia o godz. 20.45 swój pierwszy mecz na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej rozegra reprezentacja Polski, a rywalem podopiecznych Leo Beenhakkera będą Niemcy. W tej sytuacji nie ma szans, by rzeszowscy kibice zdążyli do Rzeszowa przed rozpoczęciem meczu piłkarskiego i wielu z nich mocno zastanawia się nad wyjazdem do Tarnowa. - Jest to historyczny, pierwszy mecz Polaków na Euro i wolałbym obejrzeć ten mecz w Rzeszowie ze znajomymi, którzy niekoniecznie lubią żużel. Podobnie myśli wielu moich kolegów - mówi Damian, kibic rzeszowskiego zespołu.

Jednak okazuje się, że działania tarnowskich działaczy nie mają na celu tego, by rzeszowscy kibice stawali przed takim wyborem. - Ustaliliśmy, że mecz rozpocznie się o godz. 18.30, bo po jego zakończeniu kibice zgromadzeni na stadionie będą mogli obejrzeć pojedynek Polaków z Niemcami na telebimie - tłumaczy Paweł Pawłowski, prezes Unii. Telebim zostanie tak zamontowany, by mecz można było oglądać też z sektora dla kibiców gości. - Jeśli podczas meczu będzie spokojnie, to na pewno nie będziemy robili przeszkód tym kibicom z Rzeszowa, którzy będą chcieli zostać dłużej na stadionie i oglądać mecz reprezentacji Polski. Na pewno będziemy też na ten temat rozmawiać z ochroniarzami - dodaje Pawłowski.

Wygląda więc na to, że 8 czerwca w Tarnowie może dojść do ciekawego wydarzenia. Niedarzący się zbytnią sympatią kibice z Rzeszowa i Tarnowa najpierw będą zagrzewać swoje drużyny do zwycięstwa z lokalnym rywalem, a później wspólnie będą dopingować piłkarską reprezentację Polski w pojedynku z Niemcami.

tomasz.welc@rzeszow.agora.pl