Heyah Superliga w Przemyślu

KOLARSTWO EKSTREMALNE. W sobotę o godz. 12 w Przemyślu rozpoczną się drugie w tym sezonie zawody w kolarstwie ekstremalnym Heyah Superliga 2008. Najlepsi zawodnicy w tej dyscyplinie zaprezentują się kibicom w samym centrum miasta.


Heyah Superliga to największy i najstarszy w Polsce cykl zawodów w kolarstwie ekstremalnym. Składa się z kilku podcykli rozgrywanych w różnych konkurencjach: downhill (indywidualny zjazd na czas), four cross (wyścigi czwórkami po specjalnym torze), dirt jumping oraz freeride (widowiskowe skoki). Po raz pierwszy w czteroletniej historii cykl zawita do Przemyśla.

Zawody w Przemyślu będą drugimi w tegorocznym kalendarzu. Wcześniej kolarze rywalizowali w Olsztynie, a przed nimi jeszcze zawody w Warszawie, Chorzowie, Poznaniu i ponownie w Olsztynie.

Podczas przemyskich zawodów zawodnicy rywalizować będą w downhillu, jednej z najbardziej widowiskowych konkurencji. Kolarze będą indywidualnie zjeżdżać na czas po prawie półkilometrowej trasie biegnącej ulicami w centrum Przemyśla. Przed nimi do pokonania będą schody, przejazdy przez bramę, kładki i inne miejskie przeszkody. Kibice na całej długości trasy będą mogli obserwować efektowne przejazdy i skoki.

Tego typu zawody są bardzo popularne za granicą, w Polsce moda na nie dopiero się zaczyna. Głównej konkurencji towarzyszyć też będą dwa konkursy skoków. Pierwszy to tradycyjna superligowa rywalizacja o tytuł Królewicza Dropów, w której zobaczymy ekstremalne ewolucje wykonywane podczas skoków ze specjalnej kładki. Drugi to tegoroczna nowość - "Memoriał Siergieja Bubki", czyli konkurs skoku wzwyż na rowerze, który został przeprowadzony po raz pierwszy podczas otwarcia sezonu w Olsztynie.

Start wyścigu będzie miał miejsce na Zamku Kazimierzowskim. Następnie na zawodników czeka przejazd między katedrą a Pałacem Biskupim, seria olbrzymich Schodów Rycerskich i meta na Rynku. Konkursy skoków z dropa i skoków nad poprzeczką rozegrane zostaną obok fontanny z niedźwiedziem, herbem Przemyśla.