Jarosław Olech mistrzem Europy po raz 11. z rzędu

Taką serią może się pochwalić najlepszy świętokrzyski siłacz Jarosław Olech z Tęczy Społem Kielce. Jedenasty z rzędu tytuł mistrza Europy zdobył na zawodach w czeskim Frydku Mistku. Okrasił go dwoma rekordami świata!

Startujący w wadze do 75 kg 34-letni zawodnik poprawił najpierw o 3 kg najlepsze osiągnięcie w przysiadzie Amerykanina Wade Hoopera (355 kg), a potem także aż o 12,5 kg rekord świata w trójboju - 877,5 kg (w wyciskaniu uzyskał 210 kg, a w martwym ciągu 312,5). Siłacz Tęczy Społem był też pierwszy w punktacji open (bez podziału na kategorie wagowe) z wynikiem 627,5 pkt.

Drugi złoty medal dla regionu zdobył Jan Wegiera z Wikinga Starachowice. Startujący w wadze do 82,5 kg 43-letni siłacz wygrał z wynikiem 835 kg (320 w przysiadzie, 235 w ławce i 280 w martwym ciągu).

Na najniższym stopniu podium znalazł się jeszcze jeden kielczanin - 32-letni Paweł Ośmiałowski. Brązowy medal w najlżejszej kategorii (56 kg) dało mu 562,5 kg w trójboju (235 - 110 - 217,5). - Martwiłem się trochę o Pawła, bo rok temu do medalu zabrakło mu 2,5 kg. A to oznaczało też pozbawienie całorocznego stypendium. Teraz się udało - tłumaczył Wojciech Kardynalski, prezes kieleckiego klubu. W rywalizacji drużynowej panów Polska z trzema złotymi, srebrnym i dwoma brązowymi medalami zajęła drugie miejsce (61 pkt) za Ukrainą (66 pkt za cztery złote i dwa srebrne medale).

Wśród pań Agnieszka Pawlicka i Klaudia Rzetelska (obie Tęcza Społem) zajęły odpowiednio siódme i ósme miejsce w wadze do 52 kg, a w kategorii do 60 kg dziewiąta była Karolina Kalwat z Wikinga.

W czeskim czempionacie Starego Kontynentu rywalizowało ponad 200 zawodników z 18 państw.