Iza Sularz: Zapraszam wszystkich do Biegu Wiosny

Z Izabelą Sularz, mistrzynią Europy w karate kyokushin, rozmawia Wiesław Pawłat
W tej chwili zgłoszono prawie 300 Biegów Wiosny w całym kraju, a 12 z nich na Lubelszczyźnie. W tę imprezę znakomicie wpisuje się organizowany przez Lubelski Klub Karate Kyokushin i Ognisko TKKF Omega przy wsparciu Urzędu Miejskiego Bieg Kwitnącej Wiśni, którego trasa wiedzie wokół Zalewu Zemborzyckiego. Wśród tych, którzy pobiegną, będzie sensei Izabela Sularz - mistrzyni Europy w karate.

Wiesław Pawłat: Czy pani lubi biegać?

Izabela Sularz: - Oczywiście. Generalnie bardzo lubię się ruszać w każdej formie, choć nie zawsze wychodzi mi to w sposób mistrzowski.

Do tego biegu nie potrzeba chyba specjalnych umiejętności...

- Mogą w nim wystartować wszyscy chętni. Myślę, że warto tego dnia oderwać się od telewizora czy komputera i w sposób aktywny spędzić czas na bieganiu, aby poprawić zdrowie i samopoczucie. To może być dobry impuls do tego, aby się ruszyć z fotela i być może od tej imprezy rozpocząć przygodę z bieganiem. Naturalnie zapraszam też wszystkich profesjonalistów.

Czyli każdy znajdzie coś dla siebie...

- Z całą pewnością. Zapraszamy też dzieci. Przewidujemy, że będzie ich sporo. Dla każdej grupy wiekowej zostanie wyznaczona specjalna trasa. Przy okazji mogą wystartować także rodzice. Planujemy także bieg VIP-ów. W zasadzie w tej imprezie liczy się głównie udział, ale kto chce się ścigać, to będzie miał taką możliwość. Bieg główny zostanie rozegrany na dystansie ok. 12 km.

W ubiegłym roku też pani startowała w tej imprezie. Jakie wrażenia?

- Szalenie pozytywne. Zresztą ten bieg ma już długą tradycję, bo w tym roku karatecy, którzy wymyślili tę imprezę, wystartują już po raz 29. Wiele osób, które przed rokiem z nami biegały, już zapowiedziało swój udział. Mamy też wiele zgłoszeń i ciągle je przyjmujemy. Oczywiście ci, którzy będą chcieli zapisać się tuż przed biegiem, także zostaną dopuszczeni.

Jeździ pani dużo po świecie. Jak w innych krajach wygląda uprawianie sportu masowego?

- Mogę się posłużyć przykładem Japonii, gdzie ostatnio przebywałam. Tam miałam okazję zobaczyć, jak wielu ludzi w różnym wieku uprawia sport, a szczególnie bieganie. Oczywiście na miarę swoich możliwości. Oni już dawno doszli do wniosku, że wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na ich stan zdrowia i samopoczucie. Najlepszym tego przykładem jest to, że Japończycy są zaliczani do najbardziej długowiecznych nacji na świecie.

Kiedy pobiegniecie?

- Impreza odbędzie się 18 maja w niedzielę o godz. 11. Rejestracja do biegu od godz. 10 na terenie ośrodka Marina przy żółtej zjeżdżalni. Zapraszam wszystkich, którzy chcą z nami pobiec. Zgłoszenia należy przysyłać na adres e-mailowy: lublinbiega@gmail.pl, a także pod nr tel. 081 533 24 46. Powiem jeszcze, że więcej informacji na temat tej imprezy można znaleźć na stronie internetowej www.polskabiega.pl. oraz www.kyokushin.lublin.pl

Izabela Sularz jest mistrzynią Europy w karate kyokushin i czwartą zawodniczką ostatnich mistrzostw świata