Sport.pl

Monika Matis pożegluje samotnie na 102-letniej "Nadirze"

22 jachty, w tym 18 niemieckich zgłosiło się już do VIII Regat Unity Line. Szczególnie liczna w tym roku będzie grupa żeglarzy samotnych.
Impreza na trasie Świnoujście-Kołobrzeg-Świnoujście w tym roku odbędzie się w dniach 15-17 sierpnia. - Mimo że do regat pozostały jeszcze ponad trzy miesiące, to już mam zgłoszenia. Uważam, że ponownie będziemy mieć, największą pod względem ilości jachtów i długości trasy, imprezę żeglarską na polskim Bałtyku - mówi Piotr Stelmarczyk, pomysłodawca i organizator zmagań.

Stelmarczyka cieszą zgłoszenia żeglarzy samotnych.

- Ten wyczynowy rodzaj żeglarstwa ma w Szczecinie ogromne tradycje. To z naszego miasta startowali w swe rejsy: kpt. Krzysztof Baranowski na "Polonezie", kpt. Kazimierz Jaworski na "Ogarze" i "Spanielu", kpt. Jerzy Siudy na "Karfim" czy Czesław Gogołkiewicz na "Raczyńskim II" - wylicza.

Pierwszym zgłoszonym, już w styczniu, był żeglujący samotnie Henryk Kałuża na jachcie "Harry" z Jacht Klubu AZS. Po nim byli następni. Organizatora szczególnie ucieszył akces Ralfa Pritzkowa, który jest żeglarzem niepełnosprawnym, a znakomicie żegluje na dużym, 10-metrowym jachcie, oraz Moniki Matis.

- Pani Monika aktualnie przygotowuje się do startu w transatlantyckich regatach samotnych żeglarzy Transat 650 w roku 2011. Jest to jedna z czołowych imprez regatowych na świecie - podkreśla Stelmarczyk. - Matis żeglowała między innymi na jachcie "Lady B", na którym kpt. Krzysztof Baranowski odbył swój drugi samotny rejs dookoła świata.

Start Matis jest możliwy dzięki pomocy żeglarzy Jacht Klubu AZS w Szczecinie. Wystartuje na "Nadirze", która jest klejnotem w JK AZS. To na niej żeglowała większość sportowców tego klubu. Jednostka ma już 102-letni staż.

Zgłoszenia do regat przyjmuje Jacht Klub AZS w Szczecinie. Można też e-mailem na adres pstelmarczyk@tstd.pl. Informacje na stronach www.jkazs.szczecin.pl lub www.regatyunityline.pl