Kieleckie mistrzostwa Polski w bilardzie: najpierw nie chciała grać, a teraz jest mistrzynią Polski

Cztery medale indywidualne i jeden złoty w drużynie to dorobek gospodarzy z odbywających się po raz trzeci z rzędu w Kielcach mistrzostw Polski juniorów.
Złoty medal 13-letniej Oliwii Czupryńskiej z UKS-u Olimp Kielce to jeden z dwóch "historycznych" krążków. Wywalczyła go w rozgrywanej po raz pierwszy na MP juniorek odmianie 14/1. W finale grająca ledwie od półtora roku w bilard (za namową ojca) kielczanka rozprawiła się z Moniką Ząbek z Pino Ventor Dębica. Przy stanie 33:4 rywalka... zrezygnowała z dalszej gry. Czupryńska do złota w 14/1 dołożyła brązowy medal w dziewiątkę po porażce z późniejszą triumfatorką Kingą Stawarz z Ósemki Rzeszów. - Jej występy i medale to naprawdę duża, duża niespodzianka - cieszył się Grzegorz Kędzierski, kielecki prezes PZBil. W "nagrodę" zawodniczka zakwalifikowała się do kadry narodowej.

Do historii udało się też przejść drużynie juniorów Nosanu (Bartosz Rozwadowski, Maciej Wójcik i Tomasz Pawlik). Nigdy wcześniej kielczanom nie udawało się zdobyć medalu, a tym razem dotarli aż do finału, w którym pokonali 2:1 obrońców tytułu - Metalfach Sokółka.

Dwa razy indywidualnie na podium stawał też wśród juniorów starszych 17-letni Bartosz Rozwadowski. Zarówno rywalizację w 14/1, jak i ósemkę kończył na trzecim miejscu. Na więcej nie pozwolił mu Konrad Gdaniec z Trefla Sopot (złoto i dwa srebra w dorobku), który zatrzymał kielczanina w każdej z trzech odmian!

W grupie młodszej pechowo startował Maciej Wójcik - występ w każdej z trzech odmian kończył tak samo - na piątym miejscu. - Nie wytrzymał presji, mały niedosyt jest... Oddala mu się wyjazd na mistrzostwa Europy - dodał Kędzierski. Pewny sierpniowego wyjazdu do niemieckiego Willingen jest za to Rozwadowski.

Przez cztery dni w Kielcach rywalizowało 75 bilardzistów z 25 klubów.