Koszykarze Politechniki Poznań o włos od awansu

KOSZYKÓWKA. Politechnika powalczy o półfinał raz jeszcze - w środę w Jarosławiu. To może być mecz decydujący o awansie do ekstraklasy.

A to dlatego, że najlepszy w rundzie zasadniczej Zastal Zielona Góra sensacyjnie przegrał 1:3 rywalizację z ósmą Stalą Stalowa Wola. Zwycięzca z pary Politechnika - Znicz zagra w półfinale właśnie ze Stalą i będzie zdecydowanym faworytem.

Politechnika mogła ten awans zapewnić sobie już wczoraj. Poznaniacy wygrali najpierw w sobotę - głównie dzięki świetnej trzeciej kwarcie. Jeszcze w połowie drugiej nic nie wskazywało, że będzie im tak łatwo. Kapitan Politechniki Marcin Stokłosa znów zachował się nieodpowiedzialnie - po kontrze Znicza wdał się w dyskusję z arbitrem i został za to ukarany przewinieniem technicznym. Goście zdobyli dodatkowe punkty i po chwili prowadzili 36:28. A dla Stokłosy był to trzeci taki faul w sezonie, skutkujący odsunięciem od kolejnego spotkania. Zastępujący Stokłosę Michał Dudek skręcił kostkę, ale z roli rozgrywającego świetnie wywiązał się Tomasz Smorawiński.

W niedzielę poznaniacy mieli przypieczętować awans. Trener Tomasz Cichocki - wobec pauzy Stokłosy - powierzył rolę rozgrywającego Marcinowi Fliegerowi, który dopiero w sobotę zagrał pierwsze minuty w sezonie. Flieger radził sobie przed przerwą nie najgorzej - miał 10 pkt i 5 asyst. Po przerwie było już jednak gorzej. W ogóle poznaniacy mieli problemy z akcjami pod kosz, gdzie rządził Marek Miszczuk ze Znicza. Receptą były rzuty za 3 pkt - dzięki nim Politechnika była na prowadzeniu. Po raz ostatni w 34. min - 72:71. Później Znicz zdobył do końca meczu 33 pkt, zaś gospodarze 14.

Walcząca o utrzymanie się w pierwszej lidze Tarnovia-4 You Tarnowo Podgórne przegrała w sobotę z Wózkami Pruszków 80:93, ale w niedzielę pokonała tę drużynę 86:72. Decydujący o utrzymaniu mecz - w środę w Pruszkowie.

Politechnika 89

Znicz 67

Kwarty: 20:29, 20:16, 30:9, 19:13.

Politechnika: Wiekiera 28 (2x3), McNaull 14, Radwan 13 (2x3), Sulowski 10 (2x3), Stokłosa 3 (1x3) oraz Smorawiński 6, Bogdan 6 (2x3), Semmler 4, Flieger 3 (1x3), Baganc 2, Dudek 0.

Znicz: Fortuna 16 (4x3), Mikołajko 10, Celej 10 (1x3), Ecka 9 (1x3), Miszczuk 8 (1x3) oraz Sikora 9 (1x3), Białas 5 (1x3), Szczotka 0, Dryjański 0, Gazarkiewicz 0.

Politechnika 86

Znicz 104

Kwarty: 22:16, 21:24, 21:22, 22:42

Politechnika: McNaull 19, Sulowski 15 (2x3), Wiekiera 13 (2x3), Flieger 12 (2x3), Radwan 6 (2x3) oraz Smorawiński 11 (1x3), Bogdan 5 (1x3), Baganc 3 (1x3), Semmler 2.

Znicz: Miszczuk 29 (4x3), Fortuna 19 (2x3), Celej 18 (1x3), Mikołajko 17, Ecka 6 oraz Sikora 14 (2x3), Szczotka 1.

Stan rywalizacji: 2:2.