Sadkowska rywalizuje o medale ME i PekinJedyną przedstawicielką Warmii i Mazur podczas mistrzostw Europy seniorów w judo jest Urszula Sadkowska.

Jeszcze do lutego najbardziej utytułowana zawodniczka w naszym regionie w tej dyscyplinie sportu reprezentowała barwy olsztyńskiego Rekordu. Kilka tygodni temu przeniosła się do Gwardii Opole, ale na co dzień trenuje w stolicy Warmii i Mazur.

Do Portugalii narodowa kadra, składająca się z siedmiu judoczek i pięciu judoków, wyleciała już w środę. Wcześniej biało-czerwoni przebywali na zgrupowaniach w Bytomiu i Zakopanem.

Na macie w kategorii +78 kilogramów, w której wystartuje 12 zawodniczek, Sadkowska stanie w niedzielę. W pierwszej walce spotka się z Julią Barysik i, jeśli wygra z Białorusinką, jej kolejną przeciwniczką będzie Franciszka Konitz (Niemcy). By myśleć o medalach, musi następnie uporać się ze zwycięzcą rywalizacji pomiędzy: Teą Donguzashvili (Rosja), Alicią Alonso (Hiszpania) oraz Michelą Torrenti (Włochy).

Dla judoczek będzie to ostatnia szansa na wywalczenie punktów (w Lizbonie oczka liczą się podwójnie) uprawniających do występów w tegorocznych igrzyskach olimpijskich. W Pekinie wystartuje pięć najlepszych zawodniczek, które w ciągu roku zdobyły największą ilość punktów. Po trzynastu różnego rodzaju imprezach w klasyfikacji generalnej prowadzą Rosjanki, natomiast olsztynianka plasuje się na siódmej pozycji. Trzeba mieć jednak na uwadze, że trzy zawodniczki - Anne Mondiere (Francja), Carola Uilenhoed (Holandia), Sandra Koeppen (Niemcy), które znajdują się tuż przed nią, już wcześniej wywalczyły sobie bilet na igrzyska (także Karina Bryant z Anglii). Co ciekawe, premiowane miejsca nie są imienne, dlatego o poszczególnych występach w Pekinie zadecydują krajowe federacje. Na uspokojenie można jedynie dodać, że od Urszuli Sadkowskiej brane już były przymiarki stroju, w którym zaprezentują się biało-czerwoni na olimpiadzie.

W ubiegłym roku podczas debiutu w mistrzostwach Starego Kontynentu seniorów była reprezentantka Rekordu (obecnie Ipponu) zajęła piątą lokatę. W walce o finał musiała uznać wyższość Holenderki - Caroli Uilenhoed.

Droga Uli

do Pekinu

mistrzostwa Europy 2007 - 5 miejsce, 20 punktów

Puchar Świata (Dania '07) - 5, 10

Superpuchar Świata (Rosja '07) - porażka w repasażach, 6

Puchar Świata (Portugalia '07) - 3, 20

mistrzostwa świata (Brazylia '07) - 7, 20

Puchar Świata (Estonia '07) - 1, 60

Superpuchar (Holandia '07) - nie startowała

Puchar Świata (Białoruś '07) - nie startowała

Super Puchar (Bułgaria '08) - nie startowała

Superpuchar Świata (Francja '08) - 2, 50

Puchar Świata (Węgry '08) - nie startowała

Superpuchar Świata (Niemcy '08) - nie startowała

Puchar Świata (Polska '08) - 7, 6