Plejada dawnych gwiazd boksu w Nowej Hucie

Od czwartku do niedzieli była hala Hutnika przy ul. Ptaszyckiego 4 będzie areną zmagań bokserów podczas I Memoriału Stanisława Dragana i II Grand Prix Polski


Tak dużej imprezy bokserskiej w Krakowie nie było od 21 lat, gdy w hali Wisły tytuły mistrzów Polski zdobywali Andrzej Gołota i Dariusz Michalczewski.

W II Grand Prix swój udział zapowiedziało 130 bokserów z całego kraju. Małopolskę będą reprezentować m.in. Górnik Wieliczka, PM Tarnów, Puls Oświęcim, UKS Boxing Nowa Huta, Wanda i Wisła Kraków.

- Zawody GP mają rangę mistrzostw Polski, a punkty zapisywane są do indywidualnego rankingu zawodników. Stąd tak duży odzew środowiska boksu - podkreśla Wojciech Gorczyca, jeden z organizatorów memoriału.

Zabraknie jedynie bokserów walczących w Atenach o kwalifikacje olimpijskie do Pekinu. Nie będzie więc Artura Szpilki (Górnik) i Dariusza Sęka (PM), którzy odpadli już w eliminacjach.

Do hali przy ul. Ptaszyckiego przyjadą legendy polskiego pięściarstwa: Zbigniew Pietrzykowski i Janusz Gortat (konkurenci Dragana w wadze półciężkiej), a ponadto Henryk Średnicki, Marian Kasprzyk, Jerzy Kulej, Lucjan Trela, Leszek Drogosz i Józef Grudzień. W piątek o godz. 9.30 delegacja zawodników, trenerów i działaczy złoży wieniec na grobie Dragana na cmentarzu Rakowickim.

W sobotę dla uczestników IO w Meksyku 1968 oraz kibiców zaplanowano spotkanie "Meksykańska olimpiada - 40 lat później". Na imprezie ma wystąpić Franciszek Makuch, solista Opery Krakowskiej.

Finaliści w poszczególnych kategoriach wagowych otrzymają po 500 zł. W wadze półciężkiej, w której niegdyś występował Dragan, przygotowano specjalne nagrody rzeczowe.

Faworytami zawodów są Sławomir Stolarski (UKS), Marcin Wyka (Wanda) i Radosław Czaja (Górnik). Podczas GP zostanie wybrany najlepszy zawodnik turnieju, najlepszy pięściarz z Małopolski i najmłodszy finalista.

I Memoriał Dragana będzie kosztował 80 tys. zł. - Największą pomoc zaoferował Ireneusz Raś, nowohucki poseł na Sejm. Pieniądze obiecały też rady dzielnic nowohuckich, ale okazało się, że niestety, nie mają do tego podstaw prawnych - żałuje Edward Gęsicki, prezes MZB.

Wstęp na zawody jest bezpłatny. Dla sympatyków przygotowano także darmowy folder bokserski wraz z programem zawodów.

Ramka

21 kwietnia minie pierwsza rocznica śmierci Stanisława Dragana, byłego boksera Hutnika. Był brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 r. w wadze półciężkiej. W reprezentacji Polski stoczył 15 walk, z których dziewięć wygrał, a jedną zremisował. Dragan był także ćwierćfinalistą mistrzostw Europy w Berlinie w 1965 roku.

Na krajowych ringach sześciokrotnie wywalczył mistrzostwo Polski w barwach Hutnika. Stało się to jednak dopiero wtedy, gdy karierę zakończył jego niedościgły konkurent Zbigniew Pietrzykowski. Dragan urodził się w Sadkowej Górze k. Mielca. Po zakończeniu kariery sportowej był trenerem, a w latach 2000-2007 wiceprzewodniczącym Małopolskiej Rady Olimpijskiej i prezesem Małopolskiego Związku Bokserskiego. Zginął tragicznie podczas prac porządkowych na działce w Kasince Małej. Miał 66 lat.

Program zawodów:

czwartek (10.04) - walki eliminacyjne od godz. 16

piątek (11.04) - walki ćwierćfinałowe od godz. 12

sobota (12.04) - walki półfinałowe od godz. 10.30

niedziela (13.04) - finały od godz. 11