Jak wyjechać na studia zagraniczne

Coraz więcej osób decyduje się na naukę za granicą. Najczęściej są to studenci, którzy korzystają z programu Socrates Erasmus. Powstaje jednak coraz więcej programów stypendialnych także dla uczniów.

Taki wyjazd może być pierwszym krokiem w dorosłość, przerwaniem pępowiny łączącej nas z rodzicami. Właśnie dlatego na podróż decydują się głównie studenci. W obcym kraju muszą nauczyć się samodzielności i zaradności, nawet w trudnych chwilach, bo takich z pewnością nie zabraknie. Dodatkowym wyzwaniem mogą okazać się różnice kulturowe czy nieznajomość języka potocznego.

Mimo początkowych trudności zagraniczne stypendium będziemy pewnie wspominać jako czas nieustającej zabawy. Tak jak bohaterowie filmu "Smak życia" mamy szansę poznać wspaniałych ludzi z całego świata, zaprzyjaźnić się z miejscowymi i wrócić z bagażem nowych doświadczeń.

Zawrót głowy

Programów stypendialnych jest tak dużo, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Problemem może okazać się jedynie przebrnięcie przez gąszcz ofert i propozycji. Bardzo pomocna może okazać się strona Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (www.frse.org.pl). Znajdziemy na niej opis najbardziej popularnych programów, takich jak: Erasmus, Leonardo da Vinci, a także informacje na przykład o polsko-litewskiej wymianie młodzieży.

Fundacja prowadzi także Krajowe Punkty Kontaktowe ds. Programów UE: Erasmus Mundus i Tempus, Krajowe Biuro Programu Eurodesk oraz Centrum Współpracy z Europą Wschodnią i krajami Kaukazu SALTO EECA.

Przydatne informacje znajdziemy też na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (www.nauka.gov.pl). Skorzystają z nich także absolwenci uczelni, którzy mają szansę na bezpłatne praktyki albo pełnoetatowe zatrudnienie w jednej z zagranicznych firm.

O najpopularniejszych programach dla młodzieży i studentów można poczytać też na stronie Centrum Informacji Europejskiej Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej w zakładce edukacja (www.cie.gov.pl). Szczególnie przydatne mogą okazać się informacje dotyczące uznawalności polskich dyplomów i certyfikatów oraz opis systemów edukacji w poszczególnych państwach UE.

Ciekawym portalem jest także Europa (europa.eu). Znajdziemy tam aktualne informacje dotyczące różnych inicjatyw podejmowanych przez organy UE, a związanych z edukacją i partnerskimi umowami wymiany międzynarodowej między szkołami i uczelniami całego świata, nie tylko Europy.

Prywatne fundacje

Pomocy i informacji możemy szukać także w Fundacji im. Stefana Batorego czy w Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana (odpowiednio: www.batory.org.pl i www.schuman.org.pl). Oprócz wiadomości o stypendiach znajdziemy tam szereg aktualności dotyczących nowych projektów, seminariów i szkoleń. Portale tych fundacji są też bogatym źródłem informacji o inicjatywach europejskich i różnego rodzaju debatach. Przy okazji to też ogromne bazy danych, w których z pewnością znajdziemy wszelkie potrzebne nam informacje.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.