Platini pomoże Cardiff zagrać w Pucharze UEFA

W niedzielę walijski Cardiff City po 81 latach awansował do finału Pucharu Anglii. Stawką meczu będzie trofeum oraz możliwość gry w Pucharze UEFA. Ale przepisy FA nie zezwalają na grę w europejskich rozgrywkach zwycięzcom spoza Anglii. W razie wygranej Walijczykom zamierza pomóc prezydent UEFA Michel Platini.
W niedzielnym półfinale piłkarze Cardiff zwyciężyli na Wembley Barnsley 1:0. W finale zmierzą się z szóstą drużyną Premier League, Portsmouth. Przepis zakazujący występów w europejskich pucharach zwycięzcom FA Cup spoza Anglii, powstał w drodze zwyczaju. FA sama przyznaje, że żaden organ ustawodawczy angielskiej federacji nie podejmował takiej decyzji i z tego powodu należy ten przepis usunąć ponieważ zdaje się być dziś zbędny.

W razie wygranej Cardiff ma wesprzeć sam prezydent UEFA Michel Platini. - Prezydent poprosił komitet wykonawczy UEFA o możliwość wydania piłkarzom Cardiff dzikiej karty na grę w Europie. Szkoda by było gdyby ten klub nie mógł zagrać w Pucharze UEFA - powiedział rzecznik UEFA William Gaillard portalowi bbc.co.uk.

Porażka w finale nie oznacza jednak kompletnej straty szans na grę w pucharach. Portsmouth, które zmierzy się z Cardiff 17 maja, wciąż walczy w Premier League o miejsce premiujące klub do gry w Europie i jeżeli na koniec sezonu zajmie piąte miejsce, to w Pucharze UEFA zagra drugi finalista z Wembley.